Piłka nożna: mistrzostwa świata bezdomnych

Bardzo dobrze spisała się polska reprezentacja bezdomnych na mistrzostwach świata w piłce nożnej w austriackim Grazu. Zajęli drugie miejsce w tzw. drugiej lidze.

Przygotowaniami polskich bezdomnych kierowali: były piłkarz Lecha Jarosław Araszkiewicz, były bramkarz reprezentacji i Lecha, a obecnie trener Tura Turek Piotr Mowlik oraz obecny bramkarz Lecha Norbert Tyrajski. Blisko połowa graczy kadry narodowej bezdomnych to podopieczni poznańskiej Barki. Polski Związek Piłki Nożnej udostępnił reprezentacji autobus, wyposażył ją w stroje sportowe i buty. Na wyjazd do Austrii drużyny bezdomnych pieniądze przekazali m.in. piłkarze silnie związani z Wielkopolską: Grzegorz Mielcarski, Mariusz Kukiełka, Artur Wichniarek, a także Andrzej Niedzielan, Grzegorz Szamotulski, trener Franciszek Smuda, czy aktorzy: Bogdan Łazuka i Olaf Lubaszenko.

W grupie eliminacyjnej Polacy zajęli ostatnie miejsce za Brazylią, Austrią, Włochami i Szkocją. Znacznie lepiej spisali się w tzw. turnieju pocieszenia, w którym odnieśli trzy zwycięstwa. W meczu, którego stawką była pierwsza lokata wśród zespołów tzw. II ligi, Polska przegrała rzutami karnymi 2:3 ze Szkocją. W regulaminowym czasie gry był remis 2:2.

W turnieju, który toczył się na rynku w Grazu, grało 18 drużyn narodowych z całego świata. Tytuł mistrzów świata bezdomnych wywalczyli gospodarze - piłkarze Austrii. W finale pokonali Anglię 2:1.

WYNIKI REPREZENTACJI POLSKI

Eliminacje: Polska - Austria 1:5 i 3:5; Polska - Szkocja 5:7 i 3:5; Polska - Włochy 2:6 i 5:4; Polska - Brazylia 3:1 i 0:3.

Turniej pocieszenia: Polska - Irlandia 6:4, Polska - Hiszpania 15:0; Polska - Walia 9:1.

O 1. miejsce w II lidze: Polska - Szkocja 2:2 (karne 2:3).