Mistrzostwa Kartingowe Polski

Po siedmiu latach przerwy na Torze Lublin odbyły się zawody z cyklu kartingowych mistrzosatw Polski. Lublinianin Mateusz Iłowiecki zajął drugie miejsce w kategorii Intercontinental A Junior

Wyścigi rozegrane w sobotę i w niedzielę w Lublinie stanowiły piątą rundę tegorocznych mistrzostw Polski grupy A. Organizatorzy z Automobilklubu Lubelskiego do programu imprezy włączyli także wyścig w ramach mistrzostw okręgu Lubelskiego w kategoriach Młodzieżowej 80 i 120.

Rozegrany wczoraj z udziałem Iłowieckiego w kategorii Intercontinental A Junior należał do najbardziej emocjonujących w całych zawodach. Na dystansie 14 okrążeń toru trwała walka o niemal każdą pozycję, a rywalizacja o zwycięstwo toczyła się do ostatnich metrów. Po sobotnich biegach kwalfikacyjnych Iłowiecki wywalczył pierwsze pole startowe. Jednak w wyścigu finałowym start (lotny) reprezentantowi Automobilklubu Lubelskiego nie wyszedł najlepiej. Z pierwszego wirażu wyszedł na drugim miejscu wyprzedzony przez Andrzeja Gasenkę (Automobilklub Wielkopolski) startującego z drugiego rzędu z czwartego pola. Przez kilka okrążeń Mateusz Iłowiecki był ostro naciskany przez jadącego tuż za nim Daniela Fuchsa (także AW), aż w końcu dał mu się wyprzedzić. Walkę lublinianina z Fuchsem wykorzystał Gasenko i odskoczył im na kilkanaście metrów. Na ósmym okrążeniu Iłowiecki śmiałym atakiem odzyskał pozycję wicelidera. Dość szybko wyrobił sobie bezpieczną przewagę nad Fuchsem i odzyskał kontakt z prowadzącym Gasenką. Do końca wyścigu jechali zderzak w zderzak, ale lider wykazał się dużą odpornością psychicną - nie popelnił żadnego błędu i ataki Iłowieckiego zakończyły się niepowodzeniem. Warto dodać, że na czwartym miejscu, za Fuchsem przyjechała Natalia Kowalska reprezentująca Center Karting z Koszalina.

Drugie miejsce wywalczone w Lublinie pozwoli najprawdopodobniej Mateuszowi Iłowieckiemu po pięciu tegorocznych rundach mistrzostw Polski (wyniki oficjalne nie są jeszcze znane) umocnić się na trzeciej pozycji w łącznej klasyfikacji. Za tydzień lubelski kartingowiec wystartuje w Niemczech w eliminacjach do mistrzostw Europy.

W najszybszej kategorii Intercontinental A o miejsca na podium walczyli między sobą zawodnicy reprezentujący Automobilklub Wielkopolski. Przez 17 okrążeń na prowadzeniu był niezagrożony Kamil Łomiński. Za jego plecami do mety dojechali jego koledzy klubowi Szymon Warszczyński i Jacek Jastrzębski. Łomiński jeszcze w sobotę podczas biegu kwalfikacyjnego uzyskał na jednym z okrążeń czas będący rekordem lubelskiego obiektu - 48,582 sek. Dało mu to średnią prędkość przejazdu trudnego technicznie toru 89,9 km/h. Na prostej startowej jego pojazd osiągał prędkość blisko 150 km/h.

Emocjonujący przebieg miał także wyścig w kategorii Kadet 80. Zawodnik Automobilklubu Lubelskiego Sebastian Rosicki przez połowę dsystansu jechał na trzeciej pozycji, jednak dał się w końcu wyprzedzić Jakubowi Wróblowi (NTKS Nysa) i do mety dojechał na czwartym miejscu. Zwyciężył w tej kategorii Hubert Lisowski z Automobilklubu Wielkopolskiego.

Wyniki V rundy MP

Kategoria Interkontinental A:

1. Kamil Łomiński A. W.

2. Szymon Warszczyński

3. Jacek Jastrzębski wszyscy Automobilklub Wielkopolski

Kategoria Intercontinental A Junior

1. Andrzej Gasenko A. W.

2. Mateusz Iłowiecki Automobilklub Lubelski

3. Daniel Fuchs. A. W.

Kategoria Kadet 80

1. Hubert Cebulski A.W.

2. Mateusz Lisowski A. Rzemieślnik Warszawa

3. Jakub Wróbel NTKS Nysa

Kategoria Kadet 60 A

1. Karol Basz UKSM Krak-Kart Kraków

2. Mateusz Rzucidło A.L.

3. Patryk Fedan Tabos Kart Nysa

Kategoria Kadet 60 B

1. Daniel Fuchs

2. Anis Jarkow

3. Gracjan Korczyński wszyscy A.W.

Mistrzostwa Okręgu Lubelskiego

Kategoria Młodzieżowa 80

1. Piotr Budzyński

2. Karol Strużek

3. Dominik Bartocha wszyscy A.L.

Kategoria Młodzieżowa 120

1. Adrian Czuchaj

2. Konrad Tadla obaj A.L.

3. Piotr Ordecki A. Biłgorajski