Rafał Kumorowski wygrał Puchar Świata w cyklotrialu!

22-letni zawodnik Aquili Stryszów wygrał pierwszą rundę Pucharu Świata w trialu rowerowym rozgrywaną w Tarnawie Dolnej koło Wadowic. Polak - jadąc na rowerze 20-calowym - pokonał aktualnego mistrza świata Niemca Marca Hösela i w nagrodę otrzymał tęczową koszulkę lidera. Rywalizację w rowerach górskich wygrał Belg Kenny Belaey.

Do finału rowerów 26-calowych zgłosiło się tylko trzech rozstawionych kolarzy. Zdecydowanie lepiej obsadzony był turniej w kategorii małych rowerach. Zjawiło się ośmiu zawodników z najlepszej piętnastki. Sporą niespodzianką było odpadnięcie w półfinałach Szwajcarów Stefana Moora i Rogera Kellera. Zawody rozgrywano przy nieustannie padającym deszczu i porywistym wietrze. Mimo to polskich kolarzy dopingowała rzesza kibiców.

Do finałowej rozgrywki wystartowało po ośmiu kolarzy w dwóch kategoriach: rowerów dużych (MTB 26) i małych (20-calowych). W każdej zakwalifikowało się po dwóch Polaków. W finale zawodnicy mieli do przejechania dwie pętle i osiem sekcji obserwowanych. - Na dwóch najłatwiejszych odcinkach popełniłem dwa poważne błędy, które kosztowały mnie 10 pkt - powiedział na mecie Kumorowski.

Pan Rafał (student krakowskiej AWF) jest trzykrotnym mistrzem świata w cyklotrialu. Jedyny tytuł wśród seniorów wywalczył przed dwoma laty w amerykańskim Sierra Nevada.

- Fajnie, że wygrał Polak - skomentował drugi Polak Paweł Reczek, który w finale zajął piąte miejsce.

W kategorii rowerów 26-calowych 19-letni Tomasz Kramarczyk w morderczej walce zajął trzecie miejsce wspólnie z Niemcem Stefanem Lange. - Na drugim odcinku koło nie złapało przyczepności i upadłem - opowiadał.

Finał MTB wygrał Kenny Belaey, bo z zawodów wycofał się na trasie pięciokrotny mistrz świata Marc Caisso z Francji, który odniósł kontuzję nogi. Caisso z dwoma punktami karnymi łatwo wygrał półfinał, przejeżdżając aż dziesięć sekcji na zero. - Nie ukrywam, że kontuzja Marca ułatwiła mi sprawę - wyznał zwycięzca "26" Belaey. - Jestem po raz pierwszy w Polsce, ale muszę pochwalić gospodarzy za świetną organizację.

Wyniki finałów. Rowery 20-calowe: 1. Rafał Kumorowski (Polska) 22 pkt karne, 2. Marco Hösel (Niemcy) 25 pkt, 3. Michael Hampel (Niemcy) 35 pkt, 4. Peter Bartak (Słowacja) 36 pkt, 5. Paweł Reczek (Polska) 36 pkt, 6. Pavel Cep (Czechy) 39 pkt, 7. Andreas Lehmann (Niemcy) 39,5, 8. Peter Muziga (Słowacja) 41 pkt.

Rowery 26-calowe: 1. Kenny Belaey (Belgia) 15 pkt, 2. Jean Flambart (Francja) 37 pkt, 3. Stefan Lange (Niemcy) i Tomasz Kramarczyk (Polska) po 38 pkt, 5. Jan Sidlik (Czechy) 40 pkt, 6. Tomasz Woźniak (Polska) 40 pkt, 7. Vincent Pailhon (Francja) 40 pkt, 8. Marc Caisso (Francja) 41 pkt.