Przed Memoriałem Eugeniusza Nazimka (niedziela, g.17)

ŻUŻEL. Już po raz 20. turniejem memoriałowym zostanie uczczona pamięć tragicznie zmarłego pioniera rzeszowskiego żużla Eugeniusza Nazimka.

Pamięć o Eugeniuszu Nazimku po raz pierwszy uczczono w 1966 roku, kiedy to w finale Złotego Kasku rozegrano bieg memoriałowy. Jednak dopiero w 1983 roku zorganizowano klasyczny turniej indywidualny noszący miano Memoriału imienia Eugeniusza Nazimka. Od tego sezonu Memoriał Nazimka na stałe wpisał się do kalendarza imprez żużlowych w Rzeszowie.

Pierwszym triumfatorem tego turnieju został zawodnik lubelskiego Motoru Robert Słaboń. Najwięcej zwycięstw na swoim koncie ma natomiast Jan Krzystyniak, który zwyciężał w memoriale czterokrotnie. Rok temu w stawce 16 uczestników najlepiej zaprezentował się Maciej Kuciapa, wtedy startujący jeszcze w ZKŻ Zielona Góra, drugi był Robert Kużdżał, a na najniższym stopniu podium stanął Damian Baliński.

Lista startowa tegorocznych zawodów może nie przyprawia o szał, nie ma na niej gwiazd polskiego, a co dopiero światowego speedway, mimo wszystko nazwiska jakie się na niej znalazły powinny zagwarantować ciekawe i emocjonujące widowisko. Najważniejsze jednak, że mimo wielu trudności organizacyjnych, rzeszowscy działacze nie zapomnieli o Eugeniuszu Nazimku i uczczeniu jego pamięci. A w historii imprezy był już taki przypadek. Tradycja memoriału została zakłócona w sezonie 2000, wtedy to turniej przekładano kilka razy, by ostatecznie zrezygnować z jego organizacji.

Zawodnicy, którzy w niedzielne popołudnie będą rywalizować na stadionie Stali Rzeszów reprezentują trzy polskie klasy rozgrywkowe. Nad Wisłokiem pojawi się tylko jeden ekstraligowiec - Rafał Dobrucki z Unii Leszno. Unista w minioną niedzielę wywalczył w Rybniku awans do finału eliminacji do GP 2004 i jest jednym z głównych faworytów memoriału. Niewykluczone, że w Rzeszowie pojawi się także inny z zawodników ekstraligi Andrzej Huszcza. Najliczniejszą reprezentację na memoriale będą miały kluby I-ligowe (13 zawodników), wystartuje także dwóch II-ligowców.

Przypomnijmy, że dla żużlowców Jasolu memoriał będzie głównym sprawdzianem przed bardzo ważnymi imprezami, jakimi będą eliminacje mistrzostw Polski par klubowych oraz ligowy pojedynek z RKM. Ta pierwsza impreza odbędzie się już 3 lipca w Rzeszowie, a obok Jasolu o dwa miejsca premiowane awansem walczyć będą m.in. Atlas Wrocław i Apator Toruń. Natomiast już w niedzielę, 6 lipca Jasol będzie starał się pokonać rybnickie "rekiny" i przedłużyć szanse na awans do pierwszej czwórki rundy zasadniczej. XX memoriał im. E. Nazimka rozpoczyna się o godzinie 17, poprowadzi go lubelski arbiter Piotr Lis. Bilety w cenie 12 i 6 zł.

Lista startowa:

1. Maciej Kuciapa (Jasol)

2. Grzegorz Knapp (TŻ Sipma)

3. Roman Chromik (RKM)

4. Rafał Dobrucki (Unia L.)

5. Piotr Winiarz (Jasol)

6. Adam Pawliczek (RKM)

7. Tomasz Rempała ( Unia T.)

8. Robert Kużdżał (Unia T.)

9. Janusz Kołodziej (Unia T.)

10. Rafał Trojanowski (Jasol)

11. Łukasz Golonka (Jasol)

12. Jerzy Mordel (TŻ Sipma)

13. Janusz Ślączka (KSŻ)

14. Rafał Wilk (Jasol)

15. Karol Baran (Jasol)

16. Mariusz Fierlej (TŻ Łódź)

Zwycięzcy memoriału E. Nazimka

I - 1983: Robert Słaboń (Motor)

II - 1984: Jerzy Kochman (Śląsk)

III - 1985: Roman Jankowski (Unia L.)

IV - 1986: Grzegorz Kuźniar (Stal Rz.)

V - 1987: Jan Krzystyniak (Unia L.)

VI - 1988: Janusz Stachyra (Stal Rz.)

VII - 1989: Janusz Stachyra (Stal Rz.)

VIII - 1990: Jan Krzystyniak (Stal Rz.)

IX - 1991: Sławomir Drabik (Włókniarz)

X - 1992: Jan Krzystyniak (Stal Rz.)

XI - 1993: Jan Krzystyniak (Stal Rz.)

XII - 1994: Zoltan Adorjan (Stal Rz.)

XIII - 1995: Zoltan Adorjan (Stal Rz.)

XIV - 1996: Janusz Ślączka (Stal Rz.)

XV - 1997: Antonin Kasper (Stal Rz.)

XVI - 1998: Antonin Kasper (Van Pur)

XVII - 1999: Maciej Kuciapa (KKER Stal)

XVIII - 2001: Grzegorz Rempała (Stal Rz.)

XIX - 2002: Maciej Kuciapa (ZKŻ)

W 2000 roku nie rozegrano turnieju memoriałowego