Ostatnia kolejka czwartoligowców

Start Nidzica, Olimpia Olsztynek i Start Działdowo to zespoły, które spadły z IV ligi. Być może do tego grona dołączy także Motor Lubawa

Po ostatniej kolejce spotkań IV ligi trudno sprecyzować ostateczną listę zespołów zdegradowanych do klasy okręgowej. Nie wiadomo bowiem, czy z gry wśród czwartoligowców nie zrezygnują Czarni Małdyty, mający problemy finansowe. Niepewny jest także los Stomilu Olsztyn, który w tym sezonie spadł z II ligi. Na decyzję włodarzy tych klubów oraz działaczy WMZPN-u czekać muszą piłkarze Motoru Lubawa, którzy po sezonie 2002/2003 zajęli 15. miejsce w tabeli.

Pewne jest, że w przyszłym sezonie na boiskach IV ligi nie wystąpią piłkarze Startu Nidzica, Olimpii Olsztynek i Startu Działdowo. Zespół z Nidzicy w ostatnim spotkaniu przegrał z Mazurem w Ełku 1:2. Degradacja Startu przesądzona była już od dawna, zaś dla Mazura sobotnie zwycięstwo oznaczało pozostanie w IV lidze. O sukcesie zespołu z Ełku zadecydowała skuteczna gra w rundzie wiosennej. Po pierwszej części sezonu Mazur zajmował ostatnie miejsce w tabeli i miał na koncie tylko 9 punktów.

Przed ostatnią serią meczów teoretyczną szansę na pozostanie w IV lidze miała Olimpia Olsztynek. W ostatnim spotkaniu Olimpia przegrała na własnym boisku z Czarnymi Małdyty 1:2. Zespołowi z Olsztynka nie pomogłoby nawet zwycięstwo, gdyż punkty zdobyli najgroźniejsi rywale Olimpii, także walczący o utrzymanie wśród czwartoligowców. Los Startu Nidzica i Olimpii podzielił Start Działdowo. Drużyna z Działdowa spadła do klasy okręgowej pomimo wygranej 4:1 z Płomieniem Znicz Biała Piska.

W strefie spadkowej tabeli znalazł się także Motor Lubawa, który zremisował 1:1 w Olsztynie z zespołem OKP Warmia i Mazury. Motor zgromadził w tym sezonie 40 punktów. Tyle samo punktów zdobyły Mazur Ełk i Polonia Lidzbark Warmiński. Jednak z analizy bezpośrednich spotkań pomiędzy tymi drużynami wynika, że 13. miejsce zajęła Polonia, 14. Mazur, zaś 15. (spadkowe) Motor.

Zespół z Lidzbarka Warmińskiego uratował się przed degradacją w ostatnim meczu dzięki zwycięstwu 4:1 nad Błękitnymi Orneta. Równie cenne było zwycięstwo Mrągowii Mrągowo nad Drwęcą Lamparkiet Nowe Miasto Lubawskie (2:1).

Piłkarze Drwęcy Lamparkiet już wcześniej zapewnili sobie pierwsze miejsce w rozgrywkach i awans do III ligi. Drugie miejsce i miano rewelacji sezonu zyskał beniaminek - Sokół Ostróda, który zakończył grę zwycięstwem 5:1 nad Polonią Bart-Ex Pasłęk. Miejsce trzecie zajął Jeziorak Iława (lider po rundzie jesiennej). W sobotę iławianie wygrali w Kętrzynie z Granicą 3:2. Efektownie zakończyli sezon zawodnicy Tęczy Biskupiec i Orląt Reszel. W meczu pomiędzy tymi drużynami padło aż siedem bramek, a Tęcza pokonała Orlęta 4:3.

Wyniki 34. kolejki spotkań

Mrągowia - Drwęca Lamparkiet 2:1

OKP Warmia i Mazury - Motor Lubawa 1:1

Granica Kętrzyn - Jeziorak Iława 2:3

Olimpia Olsztynek - Czarni Małdyty 1:2

Polonia Lidzbark Warm. - Błękitni Orneta 4:1

Sokół Ostróda - Polonia Bart-Ex Pasłęk 5:1

Mazur Ełk - Start Nidzica 2:1

Tęcza Biskupiec - Orlęta Reszel 4:3

Start Działdowo - Płomień Znicz 4:1

IV liga piłkarska