Piłka nożna - III liga. Wyniki ostatniej kolejki

Błękitni Stargard Szczeciński w II lidze. Sparta Brodnica, TKP Toruń i KP Police zdegradowane do IV ligi.

- Cel osiągnęliśmy i pewnie dlatego chłopcy byli nieco bardziej rozluźnieni - tłumaczył po meczu porażkę 0:3 z Gwardią Koszalin kierownik Warty Poznań Karol Majewski. Poznańscy zawodnicy mieli w tym spotkaniu pecha. Wprawdzie pierwszą bramkę stracili po ładnej akcji Marcina Ignaszewskiego z Maciejem Lenio już w 6. min, ale dwie następne padły w przedziwnych okolicznościach. W 34. min mocno kopnięta przez napastników Gwardii piłka trafiła w rękę obrońcy Warty Mariusza Piotrowskiego. Sędzia podyktował rzut karny, który wykorzystał Andrzej Wojciechowski. W 55. min sytuacja powtórzyła się: tym razem silnie uderzona piłka trafiła w rękę Tomasza Genderę. Kilka akcji Warty mogło się zakończyć strzeleniem bramki, ale Bartosz Łeszyk trafił piłką w słupek, a Damian Ludwiczak i Grzegorz Matlak pudłowali w idealnych sytuacjach. W drugiej połowie na boisko weszło czterech młodych piłkarzy Warty, w tym debiutujący w pierwszej drużynie Wojciech Gąsiorowski.

W najbliższą środę na boisku Warty odbędzie się bardzo ciekawy mecz. Naprzeciw siebie staną piłkarze, którzy 10 lat temu pod wodzą Wojciecha Wąsikiewicza awansowali do ekstraklasy (m.in. Zbigniew Pleśnierowicz, Jerzy Kaziów, Piotr Prabucki, Krzysztof Pawlak) i obecni piłkarze pierwszej drużyny Warty. Pojedynek rozpocznie się o godz. 17. Wstęp wolny.

Warta Poznań - Gwardia Koszalin 0:3 (0:2)

Bramki: 0:1 Maciej Lenio (6. min), 0:2 i 0:3 Andrzej Wojciechowski (34. i 55. min, oba z rzutów karnych)

WARTA: Topolski - Gendera, Antkowiak, Piotrowski (46. Juszczak), Łeszyk (75. Gąsiorowski), Borykin, Jakubczak (55. Bzdęga), Matlak Ż, Cudny, Niedbała, Strączyński (46. Ludwiczak)

Sprawdziły się ubiegłotygodniowe słowa trenera tureckiego zespołu Piotra Mowlika, iż Tur wygra w Kościanie. Gospodarze zagrali jednak bez kilku czołowych zawodników, oszczędzanych na wtorkowy finał Pucharu Polski na szczeblu okręgu z Lechem II Poznań. Tymczasem w III lidze wszystko było już jasne, ani Obra, ani Tur nie potrzebowały rozpaczliwie punktów. W ich poczynaniach brakowało zatem agresji. Z powodu kontuzji stawu skokowego nie skończył meczu Łukasz Mowlik. Większe emocje rozpoczęły się dopiero po przerwie. Wtedy goście ruszyli do natarcia - w 53. min po rogu bitym przez Krystiana Sikorę piłkę pod poprzeczkę wpakował głową Arkadiusz Świętosławski. Obra miała jedną dobrą okazję bramkową w 72. min, gdy Łukasz Rewers podał prostopadle do Mariusza Wojciechowskiego, ale ten chybił.

Obra Kościan - Tur Turek 0:1 (0:0)

Bramka: 0:1 Świętosławski (53. min)

OBRA: Dombka - Piech, P. Sołtysiak, Olejniczak, Chmielewski (19. Łuczak), Kortus, Rewers, Matuszczak, Jabłoński (60. Dąbrowski), Rośmiarek, M. Sołtysiak (63. Wojciechowski Ż)

TUR: Brzostowski - Sałaciński, Mowlik (12. Witkowski), Ignaczak, Zieniuk Ż, Szliga, Kupiński, Witek Ż (86. Szymański), Hyży, Świętosławski, Sikora

Były zawodnik wronieckiego klubu Piotr Dubiela zdobył w sobotę trzy gole dla Kotwicy Kołobrzeg i dzięki temu jego klub utrzymał się w III lidze. Po serii słabych występów Kotwicy Dubiela został trenerem zespołu. - Przed meczem było nerwowo. Amica wprawdzie nie wzmocniła składu ligowcami, ale młodzi, ambitni zawodnicy z Wronek zagrali bardzo dobry mecz - przyznał Dubiela. - Walka w tym meczu szła na noże - ocenił kierownik wronieckiej drużyny Leszek Andrzejewski.

W spotkaniu przeciwko rezerwom Amiki sędzia wyjątkowo szczodrze obdarowywał Kotwicę: przyznał jej dwa rzuty karne oraz rzut wolny z okolic pola karnego. Druga "jedenastka" została podyktowana za zagranie ręką w polu karnym, chociaż obrońca Amiki nie wykonał ruchu w stronę piłki. Wronczanie stracili szanse na korzystny wynik, gdy w 66. min drugą żółtą kartkę i w efekcie czerwoną arbiter pokazał pomocnikowi Amiki Robertowi Bednarkowi.

Kotwica Kołobrzeg - Amica II Wronki 3:1 (2:1)

Bramki: 1:0 Dubiela (4. min, z rzutu karnego), 1:1 Łożyński (33.), 2:1 i 3:1 Dubiela (42., z karnego, 49., z rzutu wolnego).

Amica II: Sobański - Konieczny Ż, Wróblewski, Kabaciński, Sawala, Ignasiński, Łożyński Ż (80. Rogala), Małecki (70. Iwanowski), Niedźwiedź, Bednarek Ż, Cz, Tyc (75. Chlebicki)

Pozostałe wyniki ostatniej kolejki

III ligę opuszczają: Błękitni Stargard Szcz. (awans do II ligi) oraz Sparta Brodnica, TKP Toruń i KP Police (degradacja do IV ligi). Żaden zespół zdegradowany z II ligi nie będzie grać w tej grupie. Awans z IV ligi zdobyły: Kaszubia Kościerzyna, Jagiellonka Nieszawa, Zorza Dobrzany (znana z niedawnego pojedynku w Pucharze Polski z Lechem Poznań). Do tego dojdzie zwycięzca barażu Mieszko Gniezno - Astra Krotoszyn.