Krzysztof Cegielski rozpoczął rehabilitację

ŻUŻEL.Poprawia się stan zdrowia Krzysztofa Cegielskiego, żużlowca Atlasu Wrocław, który we wtorek uległ ciężkiemu wypadkowi na torze w Vetlandzie. ?Cegła? został już odłączony od respiratora, nadal ma jednak unieruchomioną szyję i kręgosłup

Przypomnijmy. Cegielski we wtorek uległ ciężkiemu wypadkowi podczas meczu ligi szwedzkiej pomiędzy VMS Elit Vetlanda a Rospiggarną. W XV, przedostatnim wyścigu zawodów jego motocykl sczepił się z maszynami Czecha Alesa Drymla i Amerykanina Ryana Fishera. Cała trójka upadła na tor w pierwszym łuku, najmniej szczęścia miał "Cegła", którego uderzył jeszcze rozpędzony motocykl Fishera.

Pierwsze prognozy na temat stanu zdrowia Polaka nie były optymistyczne. Cegielskiemu groziło nawet złamanie bądź pęknięcie kręgosłupa. Na szczęście badania rentgenowskie wykazały, że żużlowiec ma tylko przesunięte dwa kręgi. Stwierdzono także złamanie żeber, z których jedno przebiło płuco. W efekcie pięciogodzinna operacja przeprowadzona pod kierunkiem jednego z najlepszych szwedzkich neurochirurgów w klinice w Jönköping miała na celu ponowne ustawienie kręgów. Zakończyła się powodzeniem - dwa kręgi zostały ustawione za pomocą tytanowych śrub. Szwedzcy lekarze nie stwierdzili też uszkodzenia rdzenia kręgowego ani nerwów, lecz na razie nie można jeszcze do końca ocenić, jakie będą skutki urazu kręgosłupa.

Cegielski odzyskał jednak czucie w nogach. W środę został odłączony od respiratora i samodzielnie już oddycha. Wciąż ma jednak unieruchomioną szyję i kręgosłup.

Szwedzcy lekarze twierdzą, że uraz przebicia płuca nie jest groźny i powinien zostać zaleczony nawet za dziesięć dni. Na razie nie wiadomo jednak, kiedy Cegielski mógłby powrócić na tor, bo zwykle po urazach kręgosłupa żużlowców czeka nawet wielotygodniowa rehabilitacja. Szwedzki dziennik "Aftonbladet" rozmawiał o tym z jego dziewczyną Anetą, która cały czas czuwa przy łóżku żużlowca. Aneta przekazała, że Krzysztof jesienią planuje znów wsiąść na żużlowy motocykl, po odzyskaniu przytomności jest w dobrej kondycji psychicznej. Rozpoczął już nawet częściowy trening rehabilitacyjny mięśni na łóżku szpitalnym.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.