Puchar Świata w kajakarstwie w Poznaniu

Blisko pół tysiąca kajakarzy zawładnie przez najbliższe trzy dni torem regatowym nad poznańską Maltą. Na poznański Puchar Świata wybrało się nawet siedem państw zamorskich. - To świadczy o randze tej imprezy - przekonuje prezes PZKaj Tadeusz Wróblewski.

Jeszcze w grudniowym kalendarzu Międzynarodowej Federacji Kajakowej poznańska impreza nie była traktowana jako kolejna edycja Pucharu Świata. Później jednak ze względu na małą liczbę zgłoszeń zostały odwołane zawody w brazylijskiej Kurytybie i Poznań "wskoczył" w jej miejsce. Międzynarodowe regaty w tym terminie i tak by się jednak na Malcie odbyły. Z dwóch powodów. Po pierwsze - ma to być jeden z punktów obchodów 750-lecia Lokacji Miasta Poznania, a po drugie - Polski Związek Kajakowy obchodzi w tym roku 75-lecie swojego istnienia.

Wiadomo, że poznańska impreza będzie niezwykle mocno obsadzona. Do Poznania przyjechało już ponad 400 zawodników z ponad 20 krajów. Nie zabraknie największych potęg światowych, z Niemcami i Węgrami na czele. Już tradycyjnie będzie także słynny czeski kanadyjkarz - Martin Doktor. O randze poznańskich zawodów świadczy jednak to, że wybrało się tutaj aż siedem państw zamorskich: Argentyna, Australia, Brazylia, Kanada, Kuba, Nowa Zelandia i USA. - Niezależnie od tego, gdzie pojedziemy, wszyscy powtarzają, że Poznań posiada najpiękniejszy tor regatowy na świecie. Dlatego wszyscy chętnie tutaj przyjeżdżają, nie zważając na odległości. Wiele krajów potraktowało te zawody bardzo prestiżowo - mówi prezes Polskiego Związku Kajakowego Tadeusz Wróblewski.

Będzie to druga impreza w ramach tegorocznej rywalizacji Pucharu Świata. Pierwsza odbyła się w węgierskim Szeged, w którym Polacy wywalczyli siedem miejsc medalowych. Zawody w Poznaniu dla trenerów kadry będą okazją do sprawdzenia nowych zestawień osad. Wszystko zostało bowiem podporządkowane wrześniowym mistrzostwom świata w amerykańskim Gainesville. Będą to jednocześnie kwalifikacje olimpijskie. - W maju następnego roku w Poznaniu odbędą się Mistrzostwa Europy. To będzie ostatnia szansa dla osad, którym w tym roku się nie powiedzie. Liczymy jednak, że już w tym roku wprowadzimy do Aten komplet naszych osad - mówi prezes Wróblewski. Choćby Aneta Pastuszka będzie w tym roku próbowana w jedynkach. Obiecująco wypadł test kadry w Wałczu, gdzie wyprzedziła Elżbietę Urbańczyk. - Start w jedynkach nie jest dla mnie nowością. Jeżeli trenerzy tak zdecydują, to chętnie spróbuję swoich sił w tej konkurencji - stwierdziła Pastuszka.

REPREZENTACJA POLSKI

KOBIETY

1000 METRÓW. K-1: Monika Borowicz, Joanna Skowroń; K-2: Dorota Kuczkowska, Iwona Pyżalska i Karolina Sadalska, Aneta Białkowska; K-4: Małgorzata Latoszek, Aleksandra Studzińska, Aneta Szulc, Małgorzata Chojnacka. 500 METRÓW. K-1: Aneta Pastuszka i Elżbieta Urbańczyk; K-2: Pastuszka, Sokołowska i Kuczkowska, Pyżalska; K-4: Sadalska, Białkowska, Małgorzata Czajczyńska, Skowroń i Ewelina Kozak, Studzińska, Szulc, Chojnacka. 200 METRÓW. K-1: Urbańczyk, Kuczkowska; K-2: Pastuszka, Sokołowska i Borowicz, Małgorzata Latoszek; K-4: Sadalska, Białkowska, Czajczyńska, Beata Mikołajczyk i Kozak, Studzińska, Szulc, Chojnacka.

MĘŻCZYŹNI

1000 METRÓW. K-1: Krzysztof Łuczak i Adam Seroczyński; K-2: Sylwester Pawlak, Dariusz Oborski i Robert Smełsz, Łukasz Błażejewski; K-4: Tomasz Mendelski, Tomasz Nowak, Rafał Głażewski, Dariusz Białkowski i Łukasz Szałkowski, Paweł Baumann, Tomasz Żądło, Maciej Majchrzak; C-1: Damian Korcz i Marcin Grzybowski; C-2: Łukasz Woszczyński, Roman Rynkiewicz i Michał Śliwiński, Adam Ginter; C-4: Rynkiewicz, Sebastian Zachara, Ireneusz Szpynda, Tomasz Mróz i Damian Korcz, Arkadiusz Toński, Paweł Skowroński i Marcin Krzysztofik.

500 METRÓW. K-1: Mendelski i Seroczyński; K-2: Smełsz, Błażejewski i Głażewski, Nowak; K-4: Sylwester Pawlak, Oborski, Przemysław Gawrych, Tomasz Górski i Szałkowski, Baumann, Żądło, Majchrzak; C-1: Rynkiewicz, Toński; C-2: Śliwiński, Ginter i Daniel Jędraszko, Paweł Baraszkiewicz; C-4: Rynkiewicz, Zachara, Szpynda, Mróz i Korcz, Toński, Skowroński, Krzysztofik.

200 METRÓW. K-1: Gawrych i Mendelski; K-2: Smełsz, Błażejewski i Głażewski, Nowak; K-4: Szałkowski, Baumann, Żądło, Majchrzak i Pawlak, Oborski, Gawrych, Górski; C-1: Rynkiewicz i Toński; C-2: Woszczyński, Rynkiewicz i Jędraszko, Baraszkiewicz. C-4: Korcz, Toński, Skowroński, Krzysztofik i Rynkiewicz, Zachara, Szpynda, Mróz.

PROGRAM ZAWODÓW

Piątek (6 czerwca)

Sobota (7 czerwca)

Niedziela (8 czerwca)

Wstęp jest bezpłatny.