Udany start płockich wioślarzy w Essen

Dobrze wypadli płoccy wioślarze na regatach w Essen. Startowali w ósemce, która dwa razy były druga.

Regaty w Essen odbyły się już po raz 92. Dla większości wioślarzy ściganie się w weekend w Niemczech było pierwszym sprawdzianem przed zawodami Pucharu Świata. Zawodnicy Płockiego Towarzystwa Wioślarskiego Bogdan Zalewski i Piotr Buchalski startowali w osadzie polskiej ósemki. A nasza załoga spisała się bardzo dobrze. Polacy dwukrotnie zajmowali drugie miejsce. Lepsi od nich okazali się wicemistrzowie świata Niemcy. W pierwszym wyścigu nasi wioślarze byli gorsi o sześć sekund, a w drugim już tylko o cztery. Polacy mieli szansę nawet na wygranie wyścigów. Przez ponad pół dystansu to oni byli na prowadzeniu. Niemcy mieli jednak lepszy finisz. Polacy w pokonanym polu zostawili m.in. Francuzów. A właśnie z nimi będą toczyć bój o kwalifikację olimpijską. - W naszej osadzie drzemie potencjał. Myślę, że jesteśmy w stanie wygrywać z najlepszymi - mówi Wojciech Jankowski, kiedyś doskonały płocki wioślarz, dzisiaj trener kadry olimpijskiej Ateny 2004.

Płockim akcentem był też udział w ósemce młodzieżowców sternika Krzysztofa Jabłońskiego. W Essen Polacy zajęli czwarte miejsce w swojej kategorii wiekowej. Ta osada przygotowuje się do startu w Pucharze Narodów, który jest nieoficjalnymi mistrzostwami świata młodzieżowców.

Zalewski i Buchalski mają właściwie zapewnione miejsce w ósemce na zawody Pucharu Świata, które pod koniec maja odbędą się w Mediolanie.