Kadra siatkarek na Podkarpaciu

SIATKÓWKA KOBIET. Reprezentacja polskich siatkarek rozegra w naszym regionie dwa mecze eliminacyjne do mistrzostw Europy. 23 maja o godz. 19 w rzeszowskiej hali na Podpromiu Polki zmierzą się z Niemkami, a tydzień później także o 19 w Mielcu z Chorwacją.

Jedyną do tej pory imprezą rangi mistrzostw Europy w naszym regionie były mecze Polskich koszykarzy, którzy w rzeszowskiej hali na Podpromiu rywalizowali z Łotwą i Węgrami. Siatkarze jakoś stronili od południowo-wschodniej części naszego kraju. Wprawdzie w grudniu ubiegłego roku w Mielcu rozegrano turniej kwalifikacyjny Pucharu Konfederacji CEV, ale pierwsza reprezentacja Polski jeszcze w podkarpackim nie grała.

W najbliższych dniach to się jednak zmieni, gdyż polskie seniorki rywalizujące o awans do turnieju finałowego mistrzostw europy w Turcji zagrają w Rzeszowie z Niemcami oraz z Chorwacją w Mielcu. To nie jedyne okazje do podziwiania kunsztu najlepszych polskich siatkarek. Sporo emocji czeka także fanów volleyballu w Leżajsku, gdzie 19 i 20 maja w hali Zespołu Szkół Zawodowych Polska rozegra dwa mecze kontrolne z Holandią. Spotkania rozpoczynają się o godzinie 19.

W kadrze Polski oprócz takich sław jak Małgorzata Glinka (Metodo Vicenza - Włochy), Dorota Świeniewicz (Despar Perugia - Włochy), czy Magdalena Śliwa (Stal Bielsko-Biała) znalazła się także przedstawicielka Podkarpacia, 17-letnia Anna Podolec. Wychowanka MKS-u Łańcut obecnie uczy się w Szkole Mistrzostwa Sportowego PZPS w Sosnowcu i występuje w drużynie SMS-u. Udanie zadebiutowała w drużynie seniorek na ubiegłorocznym turnieju finałowym mistrzostw świata w Niemczech.

Już w poniedziałek ruszyła przedsprzedaż biletów na rzeszowski pojedynek Polska - Niemcy. - Choć do meczu niemal dwa tygodnie, to cieszy się on już sporą popularnością wśród kibiców - mówi Wiesław Radomski prezes Podkarpaciego ZPS. - Siatkówki na takim poziomie jeszcze w naszym regionie nie było, ale może jej być jeszcze więcej. Jeśli tylko uzyskamy pozytywne oceny za organizację i dopiszą kibice, to w przyszłym sezonie do Rzeszowa powinna zawitać kadra narodowa siatkarzy - dodaje prezes Radomski.

Bilety normalne są w cenie 15 zł, ulgowe 8 zł. Te drugie może nabyć młodzież szkolna, studenci, renciści oraz emeryci. Liczba tych tańszych wejściówek jest ograniczona.

Organizatorzy imprezy pomyśleli także o zorganizowanych grupach sportowych z terenu województwa podkarpackiego uprawiających siatkówkę. Będą one mogły wejść na mecz za darmo. Warunkiem jest tylko zgłoszenie się do Podkarpackiego Wojewódzkiego Związku Piłki Siatkowej i podanie liczby osób i opiekuna grupy.

Występujące w grupie III Polki na półmetku rozgrywek zajmują drugie miejsce. Wszystkie dotychczasowe spotkania rozegrały na wyjeździe. Triumfowały w Niemczech, Chorwacji oraz przegrały w Słowacji. Ewentualne zwycięstwo nad Niemkami, głównym faworytem tej grupy oraz siódmym zespołem w klasyfikacji generalnej FIVB (Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej) praktycznie przesądzi o awansie podopiecznych Andrzeja Niemczyka do finałów ME (Polska w klasyfikacji FIVB zajmuje 15. pozycję).

Turniej finałowy ME odbędzie się w dniach od 21 do 29 września w Turcji. Mecze będą rozgrywane w Ankarze i Antalaji. Awans do tureckiej imprezy uzyskają zespoły z pierwszych i drugich miejsc trzech grup eliminacyjnych, a także dwie najlepsze drużyny z trzecich miejsc. W finałowych zmaganiach obok ekipy gospodarzy zagwarantowany występ mają medaliści poprzednich mistrzostw Europy: Rosja, Włochy oraz Bułgaria.

Tak grano do tej pory w grupie III:

Słowacja - Polska 3:2 (25:20, 23;25, 24:26, 25:19, 15:9), Chorwacja - Polska 0:3 (27:29, 18:25, 17:25), Niemcy - Polska 0:3 (23:25, 17:25, 19:25), Niemcy - Chorwacja 3:0, Niemcy - Słowacja 3:0, Słowacja - Chorwacja 3:0 (25:21, 25:19, 25:19), Chorwacja - Słowacja 2:3.

Tu można nabyć bilety

* Podkarpacki Związek Piłki Siatkowej

Rzeszów, ul. Pułaskiego 13a

w godzinach 8-15,

* Hala na Podpromiu

w godzinach 8-16

* Stoisko z tapetami i wykładzinami

w podziemiach CH "Europa"

W godzinach 9-19.