Kajaki - regaty na Krzywym

Z udziałem ponad 140 zawodniczek i zawodników z siedmiu klubów zainaugurowano w sobotę sezon kajakowy na Warmii i Mazurach

Na regaty zorganizowane przez Olszyński Klub Sportowy przyjechały ekipy Sokoła Ostróda, UKS-u Baza Mrągowo, Welu Lidzbark Welski, Korony i Polonii Elbląg. Z zaproszenia skorzystali też trenerzy Cresovii Białystok, którzy bardzo chętnie przyjeżdżają do Olsztyna i startują w regatach gościnnie.

Jak na początek sezonu przystało rozgrywano wyścigi głównie na dystansie 500 metrów, za to we wszystkich kategoriach wiekowych od smyków poczynając, a na weteranach kończąc. Wyjaśnijmy, że w kajakarstwie dzieci i młodzicy to zawodniczki oraz zawodnicy z roczników 1991 oraz młodsi i 1989/90, zaś juniorzy A i B to młodzież urodzona w latach 1985/86 i 1987/88.

Najliczniej w sobotnich zawodach, rozgrywanych na Jeziorze Krzywym, reprezentowani byli kajakarze i kanadyjkarze gospodarzy. Na starcie zabrakło jednak dwóch najlepszych olsztyńskich kajakarzy, ale ich nieobecność była usprawiedliwiona. Adam Seroczyński i Tomek Mendelski, bo o nich mowa, bardzo intensywnie przygotowują się bowiem do sezonu i przebywają na kolejnym już w tym roku zgrupowaniu kadry w Portugalii. Pod ich nieobecność znakomicie spisywali się natomiast inni olsztyniacy, którzy są również objęci szkoleniem centralnym. Wyścig na "królewskim" dystansie 1000 m kajakowych jedynek w kategorii seniorów i juniorów A wygrał Tomasz Górski z OKS-u. Popisem Arkadiusza Tońskiego, również z OKS-u, zakończył się z kolei wyścig na dystansie jednego kilometra kanadyjkowych jedynek. Arek okazał się najlepszy w rozgrywanej łącznie klasyfikacji seniorów oraz juniorów A i B.

Najwięcej emocji i niespodzianek (były i wywrotki) towarzyszyło rywalizacji najmłodszych adeptów kajakarstwa. W grupie smyków, a więc zawodników, którzy liczą sobie nie więcej niż 13 lat, rozegrano trzy wyścigi i każdy na dystansie 200 m. Wygrywali w nich: Arkadiusz Dutko z OKS-u oraz Tadeusz Cezarek i Piotr Skurpski z Bazy. W wyścigu dziewcząt na tym samym dystansie najszybsza okazała się Urszula Jankowska z Bazy.

Wszystkich uczestników regat smyków dla zachęty uhonorowano dyplomami.

W jedynym wyścigu regat z udziałem kanadyjkowych dwójek juniorzy B ścigali się na dystansie 500 m. Zwyciężyła para Cresovii Białystok Piotr Rybnik i Michał Nikoluk.

Zwycięzcy pozostałych wyścigów regat otwarcia sezonu

Kajaki jedynki, 500 m kobiet oraz mężczyzn: młodziczki - Joanna Stawowczyk (Cresovia), juniorki B - Ewa Grala (Baza), seniorki i juniorki A - Anna Zyśka (Baza) oraz dzieci - Krystian Gaul (OKS), młodzicy - Paweł Florczak (OKS) juniorzy B - Adam Roćko (OKS), weterani - Wojciech Florczak (OKS),

Kajaki dwójki, 500 m kobiet oraz mężczyzn: młodziczki - Kamila Matyszewska, Elżbieta Górska (Cresovia), juniorki B - Izabella Uselis, Ewa Kasprzycka (Baza), seniorki i juniorki A - Anna Zyśk, Katarzyna Waszczyk (Baza) oraz młodzicy - Paweł Florczak, Michał Nikoluk (OKS), juniorzy B - Adam Roćko, Grzegorz Olszewski (OKS), seniorzy i juniorzy A - Przemysław Olszyński, Tomasz Górski (OKS).

Kanadyjki jedynki 500 m: młodzicy - Damian Kordalski (Wel Lidzbark), juniorzy B - Daniel Wiśniewski (Cresovia), seniorzy i juniorzy A oraz B - Arkadiusz Toński (OKS).