Polonia Warbud Warszawa - Gipsar Stal Ostrów 95:68

W pierwszym meczu ćwierćfinału play off w Warszawie nie było wielkich emocji. Gipsar-Stal Ostrów stawił się w mocno osłabionym składzie i przegrał z Polonią-Warbud aż 68:95

O tym, że w zespole Gipsaru nie zagrają w play off Konstantin Furman i Jerry Hester, wiadomo było od kilku tygodni. Jednak najnowszą niespodzianką była nieobecność centra z Litwy Audriusa Danuseviciusa, który postanowił zaprotestować przeciwko zaległościom w wypłatach. W tej sytuacji trener gości Andrzej Kowalczyk miał do dyspozycji tylko sześciu ogranych w lidze graczy. Jako silni skrzydłowi momentami musieli więc wystąpić z konieczności mierzący 195 cm Wojciech Szawarski i asystent trenera Wadim Czeczuro, który nawet w swoich młodych latach nigdy bydową fizyczną nie imponował. Obaj nie mieli większych szans na skuteczne pilnowanie nie tylko Eda O'Bannona, ale także Michała Hlebowickiego.

Mimo to Polonia (bez kontuzjowanych Rolandasa Jarutisa, Krzysztofa Sidora i Krzysztofa Dryi) długo nie mogła udowodnić, że jest lepsza od zdziesiątkowanego rywala. Jeszcze pod koniec trzeciej kwarty ostrowianie przegrywali różnicą mniejszą niż 10 punktów. Warszawiacy nie potrafili wykorzystać swoich przewag pod koszem i podobnie jak rywale ostrzeliwali w szaleńczy sposób kosz z dystansu. Trafiał jednak tylko Goran Kalamiza (6/7 w meczu). Grający na wyraźnym luzie zawodnicy Polonii wygrali w końcu wysoko, gdyż skuteczność gości była żenująco słaba (32 proc. z gry w meczu), a także nie potrafili oni zebrać piłek z tablic (Polonia wygrała zbiórki 53:21, aż dziewięć miał nawet Walter Jeklin).

Nieźle zagrał Roman Prawica, który bardzo dobrze pilnował lidera Gipsaru Erica Elliotta. Amerykanin długo nie mógł przerzucić wyższego o 20 cm Prawicę i pierwsze punkty zdobył w 12. minucie.

Polonia-Warbud Warszawa - Gipsar-Stal Ostrów 95:68

Kwarty: 19:11, 20:24, 26:18, 30:15.

Polonia: Kalamiza 25 (6), O'Bannon 20 (1), Prawica 10 (2), Taylor 7, Karwowski 4 oraz Hlebowicki 12, Jeklin 11 (1), Pacocha 4, Polanowski 2, Grudziński 0.

Gipsar: Szawarski 19 (4), Elliott 13 (3), D. Parzeński 10, Sroka 8, Szcześniak 7 (1) oraz Arabas 6 (2), Wiesner 5, Czeczuro 0, Małecki 0.

Gracz meczu

GORAN KALAMIZA

6/7 za trzy i 6 asyst