Liga VTB. MVP rundy zasadniczej - E.J. Rowland

30-letni Amerykanin E.J. Rowland z VEF Ryga, który w lidze VTB gra dopiero pierwszy sezon, został MVP rundy zasadniczej w tych rozgrywkach.

Rowland został nie tylko najbardziej wartościowym graczem pierwszej części sezonu, ale przewodzi też w klasyfikacji strzelców (średnio 17,1 pkt na mecz) i jest trzeci pod względem asyst - średnio 5,9.

Amerykanin błyszczy od początku sezonu i to głównie on poprowadził drużynę VEF do awansu do kolejnej rundy. Łotysze zajęli 4. miejsce w grupie B i w 1/8 finału zmierzą się z piątą drużyną grupy A - Astaną.

Rowland rozgrywa świetny sezon. Już w pierwszym meczu ligi VTB rzucił 24 pkt w spotkaniu z Triumphem, niedługo potem dołożył 21 pkt. w rywalizacji z Neptunasem Kłajpeda. Ale Amerykanin miał jeszcze lepsze występy. Swój rekord punktowy w tym sezonie ustanowił 10 marca, w przedostatnim meczu rundy zasadniczej, kiedy rzucił 29 pkt w meczu z Niżny Nowogród.

Na Amerykanina można było liczyć niemal w każdym z 18 meczów, w których zagrał. Zaledwie trzy razy rzucił mniej niż 10 punktów (najsłabszy występ miał z Żalgirisem Kowno - dwa punkty), ale za to aż osiem razy zdobył 20 pkt lub więcej.

Ważne jest również to, że Rowland, choć jest świetnym strzelcem, potrafi grać dla zespołu. Świadczy o tym jego trzecie miejsce w klasyfikacji asyst. Amerykanin potrafił mieć nawet dziewięć decydujących podań w meczach z CSKA Moskwa czy Jenisejem Krasnojarsk.

Rowland gra w lidze VTB i w drużynie z Rygi pierwszy sezon. Na Łotwę trafił z silnej drużyny Unicaja Malaga, wcześniej grał też we Włoszech, w Bundeslidze, Australii czy właśnie na Łotwie. Z Unicają jeszcze w poprzednim sezonie grał w Eurolidze, w 14 meczach rzucał średnio 7,4 pkt i miał 2,9 asysty. Ale po sezonie się z nim rozstano. Po Amerykanina sięgnął zespół VEF, a Rowland odwdzięczył się świetną grą i awansem do kolejnej rundy ligi VTB.

W klasyfikacji na MVP rundy zasadniczej Rowland wyprzedził Nicholasa Calathesa z Lokomotiwu Kubań Krasnodar oraz Krzysztofa Lawrynowicza z Żalgirisu.

Więcej o: