Oskarżony Adam Małysz

Radca prawny z Lublina oskarża Adama Małysza o bezprawne używanie symboli narodowych w konkursach skoków narciarskich. Sprawa trafiła do sądu

Marian Fuszara, radca prawny z Lublina, a z zamiłowania filatelista, skierował do lubelskiego Sądu Rejonowego prywatny akt oskarżenia. Twierdzi, że znany skoczek narciarski Adam Małysz łamie prawo.

- W piśmie zatytułowanym "Prywatny akt oskarżenia" Marian F. napisał, że skoczek uczestnicząc w różnych konkursach o charakterze komercyjnym, używa godła i barw państwowych bez odpowiedniego uprawnienia - mówi rzecznik prasowy lubelskiego Sądu Okręgowego Jarosław Matras.

Marian Fuszara twierdzi, że Małysz złamał przepis kodeksu wykroczeń, a konkretnie art. 49 mówiący o demonstracyjnym, publicznym lekceważeniu godła, barwy i hymnu RP. Grozi za to kara do miesiąca aresztu lub 5 tys. zł grzywny.

Filatelista w swoim piśmie nie wskazuje, o jakie elementy stroju skoczka chodzi. W piśmie sugeruje jednak, że sąd powinien przejrzeć kasety z nagraniami konkursów i szczególnie przyjrzeć się wizerunkowi godła na kasku Małysza.

Sprawa trafiła do Sądu Rejonowego w Lublinie, jednak na razie nie on będzie się nią zajmował. Sąd uznając, że opisane zarzuty to ewentualne wykroczenie, a nie przestępstwo, odesłał sprawę lubelskiej policji. Teraz policjanci zdecydują, czy warto nadawać bieg sprawie. Jeśli odmówią wszczęcia postępowania, Marianowi Fuszarze pozostaje możliwość ponownego złożenia oskarżenia w sądzie.

Marian Fuszara, w przeszłości polityk - kandydat do Senatu i radny miejski - jest w Lublinie znany z oskarżania różnych osób. Ofiarami jego pism padała większość sędziów lubelskich sądów, a ostatnio premier Miller i piosenkarka Edyta Górniak. Żadna z tych spraw nie zakończyła się sukcesem radcy.