Euro 2012. Sergio Ramos najlepszym graczem turnieju według Castrol Edge Index

Castrol Edge Index wybrał najlepszego piłkarza Euro 2012. Został nim hiszpański środkowy obrońca Segio Ramos. Gracz Realu już drugi raz zdobył tytuł najlepszego piłkarza na dużym międzynarodowym turnieju. Ramos znalazł się na czele zestawienia Castrol EDGE Index także podczas Mistrzostw Świata 2010.

Kibicujemy polskiej kadrze! Pokażmy ilu nas jest - Facebook Polska biało-czerwoni  ?

W niedzielnym finale Euro 2012 Hiszpania pokonała Włochy 4:0. Najlepszym zawodnikiem turnieju został Andres Iniesta. Nagrodę przyznał 11-osobowy komitet UEFA. 28-letni Hiszpan został też uznany za najlepszego piłkarza niedzielnego finału. Hiszpanie po golach Silvy, Alby, Torresa i Maty pokonali Włochów 4:0.

Na zwycięstwo Hiszpanii duży wpływ miała m.in. doskonała dyspozycja Sergio Ramosa, który swoją postawą zasłużył na miano najlepszego zawodnika turnieju przyznawane przez Castrol Edge Index.

Na podium znalazł się też Gerard Pique, partner Ramosa z linii obrony. To drugi z siedmiu zawodników hiszpańskich, którzy wywalczyli miejsce w najlepszej dziesiątce rankingu.

Ramos był zaangażowany w większość akcji Hiszpanów w meczu finałowym. W pierwszych siedmiu minutach spotkania aż dwa razy próbował pokonać bramkarza Azzurrich - raz z rzutu wolnego, a raz po strzale głową. W dalszej części gry uderzał na bramkę Buffona jeszcze dwa razy. Zablokował też strzał Andrei Barzagliego i piętnaście razy odebrał piłkę rywalom. Dzięki tak dużej aktywności i skuteczności uzyskał notę 9,69.

Ciężka praca Ramosa w obronie pomogła drużynie La Roja zachować czyste konto aż pięć razy we wszystkich sześciu rozegranych przez nich na boiskach Polski i Ukrainy meczach. Do tak imponującego wyniku przyczyniła się też gra innych obrońców - oprócz Pique, także Jordiego Alby i Alvaro Arbeloi, którzy znaleźli się odpowiednio na szóstym i siódmym miejscu. Cała hiszpańska linia defensywy dopuściła do zaledwie 21 strzałów na własną bramkę przez cały turniej. Alba zaliczył też pierwsze w swojej karierze trafienie do siatki w międzynarodowym meczu.

Mistrzowie Europy są w pierwszej dziesiątce Castrol Edge Index reprezentowani jeszcze przez Xabiego Alonso (4 miejsce), Andresa Iniestę (5) i Sergio Busquetsa (9). Alonso był jednym z najpewniejszych punktów hiszpańskiej drużyny, popisując się w całym turnieju aż 490 celnymi podaniami, z których aż 251 miało miejsce na połowie przeciwnika.

Pierwszą dziesiątkę uzupełniają Portugalczyk Pepe (8) i Włoch Claudio Marchisio.

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Agora SA