Euro 2012. Chorwacja - Hiszpania 0:1. Nie by這 Porto, nie by這 Gijon. I nie ma Chorwacji

Ale kto wie, czy gdyby w 59. minucie Iker Casillas nie uratowa Hiszpan闚, z turniejem nie po瞠gnaliby si mistrzowie 鈍iata i Europy.

Ole, ole, ole, ola! Trybuna Kibica zawsze pe軟a

Mecz w Gda雟ku by spotkaniem pod specjalnym nadzorem. Kibice czekali nie tylko na to, co poka膨 Andres Iniesta czy Luka Modri, ale te na to, czy Hiszpanie i Chorwaci nie zagraj przypadkiem na remis 2:2 lub wy窺zy, kt鏎y zapewni awans obu dru篡nom, a wyrzuci z turnieju W這ch闚. Ca豉 Italia p豉ka豉 zreszt od kilku dni, a w這skie serwisy obawia造 si "gda雟kiej ha鎟y" i "drugiego Gijon". Si璕a造 a do mundialu w 1982 r., kiedy reprezentacja Niemiec, w豉郾ie w Gijon, zmierzy豉 si z Austri. Jednobramkowe zwyci瘰two Niemc闚 dawa這 obu dru篡nom awans do dalszej fazy, kosztem Algierii. I Niemcy wygrali 1:0. Dla W這ch闚 bardziej bolesne by這 jednak Euro w 2004 r., kiedy Szwecja i Dania w ostatnim spotkaniu grupowym w Porto zagra造 pod siebie, remisuj帷 2:2, co oznacza這 dla pi趾arzy Italii po瞠gnanie z turniejem.

Ju pierwsze minuty meczu w Gda雟ku pokaza造 jednak, 瞠 grania na remis nie b璠zie. Atakowali - jak zwykle - g堯wnie Hiszpanie, a niez貫 sytuacje mieli Xavi, Fernando Torres czy David Silva, a z dystansu strzelali 鈔odkowi obro鎍y - Sergio Ramos i Gerard Pique. Najwi璚ej emocji wzbudzi豉 jednak sytuacja z 27. minuty, kiedy Ramos zaatakowa w郵izgiem w polu karnym Mario Mand簑kicia. Chorwacji domagali si karnego, ale zarobili tylko 鄴速 kartk. Za dyskusj z s璠zi dosta j Vedran Corluka.

Hiszpanie, podobnie jak przed poprzednimi meczami w Gda雟ku - z W這chami i Irlandi, domagali si podlania murawy na PGE Arenie, na co musz si jednak zgodzi obie dru篡ny. Po meczu z W這chami (1:1) zrobili awantur, 瞠 murawa by豉 za sucha, nazywali j "katastrofaln". Przed spotkaniem z Irlandczykami, cho rywale nie robili problem闚, zraszanie trawy nie by這 potrzebne, bo w Gda雟ku pada這. Ale przed starciem z Chorwacj problem wr鏂i, bo wbrew prognozom w Gda雟ku nie spad豉 nawet kropla deszczu. Trener Chorwat闚 Slaven Bili nie zgodzi si pola trawy, ale wed逝g nieoficjalnych informacji Hiszpanie naciskali delegata UEFA i ten poszed na kompromis. Zgodzi si w陰czy zraszacze, ale a na p馧torej godziny przed meczem. I to tylko na 13 minut.

Murawa w Gda雟ku by豉 jednak 郵iska, Hiszpanie nie mieli prawa narzeka. W por闚naniu z Chorwatami mistrzowie 鈍iata i Europy byli te w o tyle korzystniejszej sytuacji, 瞠 im awans do 獞ier熠ina逝 dawa ka盥y remis. Sytuacja skomplikowa豉 si nieco dopiero w 35. minucie, kiedy w Poznaniu bramk dla W這ch闚 strzeli Antonio Cassano. 0:0 do przerwy w Gda雟ku i 1:0 dla W這ch闚 w Poznaniu oznacza這 bowiem, 瞠 Hiszpanie wyjd z grupy, ale tylko z drugiego miejsca. Za Itali. A to oznacza這 z kolei, 瞠 ju w p馧finale mogliby trafi na innego wielkiego faworyta Euro - Niemc闚.

Ale mistrzowie 鈍iata i Europy wcale nie zamierzali atakowa. Co wi璚ej, po godzinie trener Vicente del Bosque zdj掖 jedynego klasycznego napastnika Fernando Torresa i na 鈔odku ataku gra David Silva, a potem Cesc Fabregas. By mo瞠 decyzja del Bosque by豉 reakcj na akcj Chorwat闚 z 59. minuty, kiedy po genialnym zagraniu Luki Modricia z bliska g這w strzela Ivan Rakiti. To powinna by bramka, ale Hiszpan闚 uratowa Iker Casillas.

W ko鎍闚ce Chorwaci nie mieli wyj軼ia - ods這nili si i poszli na wymian cios闚. A za tak gr z Hiszpanami p豉ci si wysok cen. Kontr Fabregas, Iniesta, Jesus Navas strza貫m do pustej bramki wyko鎍zy ten ostatni. W tym momencie Chorwaci stracili wiar i po瞠gnali si z Euro.