Euro 2012. Aftonbladet: 'Futbol wraca do domu. I my też', 'Zrobiliśmy z siebie głupków'

Po porażce 2:3 z Anglią, która wyrzuciła Szwedów z turnieju dziennik ?Aftonbladet? zamieścił obszerny felieton dziennikarza Simona Banka, który w gorzkim tonie komentują krótką przygodę Szwedów z Euro 2012. - Wszystko się zgadzało - pisze dziennikarz Bank - Kucyk na właściwym miejscu, piłkarz, który wie co robić i trener, który zrobił wszystko jak należy. Ich. Nie nasz.

Wszystko o meczu Czechy - Polska  ?

Bank kontynuuje zgryźliwie:

"Mistrzostwa Europy będą tego lata piękną przygodą. Ich, nie naszą".

Bank opisuje obrazek po zakończeniu meczu: Puste oczy Olofa Mellberga, Anders Svensson pocieszany przez wszystkich i nikogo, podczas gdy trybuny śpiewały angielską piosenkę "Football's coming home".

- Zajęło nam cztery lata by wrócić do światowej czołówki - pisze Bank - i w tydzień pożegnaliśmy się z gospodarzami, zrobiliśmy z siebie głupków i wróciliśmy do domu.

"Operacja się udała, tylko pacjent zmarł" - powiedział szwedzki trener Erik Hamren po meczu, biorąc winę na siebie.

Bank pisze, że szwedzcy piłkarze zawiedli swoich fanów, którzy w liczbie 20 tysięcy stawili się na stadionie w Kijowie. Że przegrali z Anglią, która była co najwyżej przeciętna. Że stracili wiarę, "nawet jeśli ktoś zapomniał powiedzieć o tym Olofowi Mellbergowi".

Zlatan był lekkomyślny w defensywie, a jedynym godnym uwagi piłkarzem z kucykiem był w tym meczu Andy Carroll, nie Ibrahimović.

"Przez 10 lat byliśmy drużyną, która mogła grać dobrze lub słabo, ale zawsze była ciężka do pokonania. Teraz jesteśmy drużyną, która potrafi grać dobrze, lub przyzwoicie i wciąż przegrywać.

- Football wraca do domu. My też - kończy Bank.

Bank odnosi się do słynnej piosenki z Euro 1996 w Anglii, która traktowała... o angielskich niepowodzeniach na wielkich turniejach.

Pikanterii artykułowi z Aftonbladet dodaje fakt, że w przeddzień meczu Szwedzi spreparowali okładkę angielskiego tabloidu Daily Mirror z dnia po meczu ze Szwedami, przedstawiającą załamanego Joe Harta:

Szwedzi szydzą z AnglikówSzwedzi szydzą z Anglików fot. za Aftonbladett

Na co Anglicy odpowiedzieli swoją wersją okładki Aftonbladet:

Oprócz tytułowej "Zlatastrofy" na lewej szpalcie widnieją nagłówki "Ikea bankrutuje" i "Szok! ABBA była z Norwegii".

Szwedzi zagrają jeszcze mecz o honor z Francją, dla której będzie to spotkanie o awans, podczas gdy Anglia o wyjście z grupy będzie grać z Ukrainą. Oba mecze 19 czerwca o godz. 20.45, relacja Z Czuba i na żywo.