Euro 2012. Rosyjska gazeta o pobiciu stewardów: "A niby skąd wiadomo, że to na pewno byli Rosjanie?"

Rosyjska Federacja Piłkarska zaapelowała do swoich kibiców, by nie wszczynali burd. Prezes związku ostrzega, że reprezentacja może zostać ukarana walkowerem. A jedna z gazet pyta się, skąd ta cała nagonka, skoro nikt nie udowodnił, że to na pewno byli Rosjanie - oto reakcja naszych wschodnich sąsiadów na zachowanie kibiców po meczu Rosji z Czechami

Głównymi bohaterami piątkowego meczu Czechy - Rosja (1:4) byli kibice. Podczas spotkania ktoś rzucił petardę, ktoś wywiesił zabronione banery, niezidentyfikowana grupa krzyczała rasistowskie hasła pod adresem czarnoskórego reprezentanta Czech Theodore'a Gebre Selassie, a po zakończeniu spotkania na terenie stadionu doszło do bójki między kibicami i stewardami. Film z tego incydentu znalazł się w internecie i spowodował ogromną falę krytyki pod adresem Rosjan.

W sobotę wieczorem UEFA poinformowała, że rozpoczęła postępowanie dyscyplinarne przeciwko rosyjskiej Federacji Piłkarskiej z powodu nieodpowiedniego zachowania kibiców.

Ta informacja wywołała natychmiastowy odzew ze strony rosyjskich władz futbolowych. Miejscowa centrala piłkarska zaapelowała do swoich kibiców, by nie wszczynali burd. "Niektórzy ludzie, którzy byli obecni na stadionie nie zasługują na miano prawdziwych fanów futbolu. Zachowywali się niegodnie i haniebnie. Apelujemy do wszystkich kibiców, którzy są obecni w Polsce. Pamiętajcie, że reprezentujecie swój kraj, szanujcie siebie, swoją ojczyznę i swój zespół" - czytamy w apelu opublikowanym na oficjalnej stronie federacji.

 

Ostro o całej sytuacji wypowiedział się prezes związku Siergiej Fursienko. - Powiem jedno, każdy incydent pociąga za sobą karę w wysokości 10 tys. euro. A jeśli dojdzie do masowych zajść, może się to skończyć i taką decyzją, że nasza reprezentacja przegra mecz walkowerem - cytuje jego słowa portal Sports.ru.

Rosjanie obawiają się przede wszystkim, by nie doszło do żadnych starć podczas przemarszu rosyjskich kibiców na mecz z Polską 12 czerwca. Już znane są godzina i miejsce startu wędrówki. Sznur rosyjskich kibiców ruszy o godz. 17.30 spod Muzeum Wojska Polskiego. A zbiórka w tym miejscu rozpocznie się pół godziny wcześniej.

A skąd wiadomo, że to Rosjanie?

Na całą sytuację zareagowały też rosyjskie media. Większość skupia się na apelu rosyjskiej federacji. Ale "Komsomolskaja Prawda" zastanawia się, skąd się wzięła ta cała nagonka na Rosjan, skoro nikomu nic nie udowodniono. W artykule "Kibice pobici przez stewardów?" czytamy: "Na opublikowanym w internecie filmie nic nie pokazuje, że to na pewno byli rosyjscy kibice. Nie mają flag, szalików, a nawet koszulek reprezentacji Rosji. Na stadionie oprócz kibiców rosyjskich i czeskich było sporo Polaków, było widać też ukraińskie flagi. Może więc niesłusznie oskarżeni zostali Rosjanie.

Po obejrzeniu filmu wcale nie jest też jasne, jak się rozpoczął konflikt. Z jakichś powodów dość szybko nie zareagowała też policja, chociaż w sumie w pobliżu stadionu jej brakowało. Najsmutniejsze, że wszyscy krytykują Rosjan. To przeczy idei mistrzostw, które powinny być świętem jednoczącym narody".

Możesz wygrać piłkę, którą Lewandowski strzelił gola. Weź udział w naszym konkursie!

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.