Przed wrocławskimi mistrzostwami świata w sumo

SPORTY WALKI. Dojo, czyli kopiec, na którym walczą sumatori, nie będzie z gliny. I nikt go nie posoli zgodnie z prastarą japońską tradycją. Ale i tak wrocławskie mistrzostwa świata w sumo przejdą do historii

- Po raz pierwszy bowiem mistrzostwa świata w sumo amatorów odbędą się w Europie. Właśnie we Wrocławiu - mówił na wczorajszej konferencji prasowej Zdzisław Rokita z komitetu organizacyjnego. - Mamy już potwierdzenie, że w imprezie wystartuje 96 mężczyzn i 67 kobiet z 25 państw. Najliczniejsza będzie ekipa Japończyków, którzy oczywiście narzucili nam prawdziwie mordercze warunki organizacji zawodów. Największy problem był z areną, na której rozgrywane będą walki. Tzw. dojo, czyli kopiec, w Japonii od X wieku budowane jest z gliny. To właśnie stąpając po glinie, siłują się ze sobą sumatori - wojownicy sumo. A jeszcze przed walką posypują ring solą, dla odpędzenia złych duchów. We Wrocławiu zabraknie tych atrakcji. Nie będzie też glinianego ringu.

- Mata będzie sztuczna, bo na takiej walczono już podczas ostatnich mistrzostw Europy w Moskwie - tłumaczy Rokita. - Japończycy zgodzili się na takie rozwiązanie. Zresztą już samo nawiezienie około siedemnastu ton gliny do hali Orbita sprawiłoby problem. A soli nie będzie, bo na macie przecież nie wsiąknie. Japończycy nie mają takich problemów, ale u nich doja stoją nieruszone od 50 lat. No może trochę przesadziłem.

We wrocławskich mistrzostwach zawodnicy będą walczyć w czterech kategoriach: do 85 kg, do 115 kg, powyżej 115 kg i open, a kobiety do 65 kg, do 80 kg, powyżej 80 kg i open. Polacy wymieniani są w gronie faworytów do medali. Przed rokiem Robert Paczków (waga do 115 kg) wywalczył tytuł mistrzowski w japońskiej miejscowości Hirosaki i teraz stanie przed szansą na powtórzenie tego sukcesu. W Hirosaki piąty był wrocławianin Jacek Jaracz, który tradycyjnie wystąpi w kategorii open.

Mistrzostwa rozegrane zostaną w sobotę i niedzielę w hali Orbita. Bilety będą do nabycia w kasach hali, w cenach 10 (normalny) i 5 zł (ulgowy).

Kadra Polski (na zawody indywidualne)

Mężczyźni: Marcin Rozum (Towarzystwo Atletyczne Rozum Krotoszyn) - 85 kg, Marek Paczków (TAR Krotoszyn) - 115 kg, Robert Paczków (TAR) - powyżej 115 kg, Jacek Jaracz (Śląsk Wrocław) - open.

Kobiety: Monika Michalik (Szczyt Boguszów-Gorce) - 65 kg, Edyta Witkowska (Platan Borkowice) - 80 kg, Monika Bednarska (AZS AWF Gdańsk) - powyżej 80 kg, jedna z tych zawodniczek zaprezentuje się w kategorii open.