Euro 2012. Lahm: Platini powinien zabrać głos w sprawie wydarzeń na Ukrainie

- Jeżeli zagramy w finale i po zakończeniu meczu, podczas mistrzowskiej fety, dojdzie do spotkania z Wiktorem Janukowyczem, zastanowię się czy podać mu rękę. Patrzę na sytuację polityczną na Ukrainie i nie znajduję wartości, którymi kierują się demokratyczne państwa, dbające o prawa człowieka - powiedział w wywiadzie dla Der Spiegel kapitan reprezentacji Niemiec, Philipp Lahm. Obrońca Bayernu odniósł się w nim do sytuacji politycznej na Ukrainie.

Na Ukrainie panuje wojna polityczna. Julia Tymoszenko, liderka ukraińskiej opozycji, odsiaduje wyrok 7-letniej kary więzienia za nadużycia związane z wykonywaniem urzędu, jednak zdaniem wielu środowisk na zachodzie jest ofiarą typowego procesu politycznego. Tymoszenko zaprzecza stawianym jej zarzutom, twierdząc, że to część skierowanej przeciwko niej kampanii urzędującego prezydenta Wiktora Janukowycza, mającej na celu odsunięcie jej od polityki.

Jeszcze w kwietniu Hans-Peter Friedrich, minister spraw wewnętrznych Niemiec, który opiekuje się również resortem sportu, zapowiedział, że wielu niemieckich polityków może zbojkotować ukraińską część Euro 2012.

Głos w sprawie wydarzeń na Ukrainie zabrał także Lahm, kapitan reprezentacji Niemiec. - Interesuję się polityką, a wiedza na temat tego co dzieje się w innych krajach Europy jest częścią mojej pracy. Oglądam telewizję, szukam informacji w internecie, czytam gazety - i to nie tylko działy sportowe. Jestem świadomy tego, że Ukraina jest jeszcze młodym krajem i nie spełnia naszych standardów w kwestii wolności i praw człowieka. Nie mam jednak prawa oceniać tła tych wydarzeń, to należy do związków sportowych i polityków - uważa prawy obrońca Bayernu.

- Jeżeli zagramy w finale i po zakończeniu meczu, podczas mistrzowskiej fety, dojdzie do spotkania z Wiktorem Janukowyczem, zastanowię się czy podać mu rękę. Platini powinien zareagować, zabrać głos w sprawie Ukrainy. Jestem ciekaw, co szef UEFA miałby do powiedzenia... Sport i polityka stanowią spójną całość, nie można ich rozdzielić. My, piłkarze reprezentujący Niemcy stajemy po stronie demokratycznych społeczeństw, chcemy uczciwości, tolerancji i integracji - podsumował Lahm.

Euro tuż tuż! Bądź w najwyższej formie - Facebook Polska biało-czerwoni  ?

Więcej o: