Trener reprezentacji piłkarzy ręcznych Bogdan Wenta podał się do dymisji

Reprezentacja Polski piłkarzy ręcznych bez trenera. Nie czekając na decyzję władz Związku Piłki Ręcznej w Polsce, 51-letni Bogdan Wenta na specjalnej konferencji w Kielcach ogłosił, że rezygnuje z prowadzenia kadry narodowej.

Wydał w tej sprawie w czwartek w południe - w obecności zaproszonych dziennikarzy z mediów ogólnopolskich m.in. TVN 24, TVP Info, nSport, Orange Sport, Polsat News i lokalnych (zainteresowania słowami trenera nie sposób porównać nawet do konferencji, na której Vive Targi Kielceogłaszało hitowe transfery - przyjście Krzysztofa Lijewskiego i Karola Bieleckiego) - oświadczenie. Na konferencję przyszedł uśmiechnięty, podziękował za tak liczne przybycie.

Zobacz wideo

W hiszpańskim Alicante (6-8 kwietnia) polscy szczypiorniści przegrali rywalizację o igrzyska olimpijskie w Londynie.

- Chcę jeszcze raz podkreślić, że jest to tylko i wyłącznie moja decyzja - kilkakrotnie dobitnie powtarzał szkoleniowiec.

Wenta dodał, że jeśli związek widzi dla niego jakąś rolę, to jest do dyspozycji.

Posiedzenie władz ZPRP dotyczące ostatnich wyników kadry i przyszłości jej trenera jest zaplanowane na poniedziałek. Po braku kwalifikacji olimpijskiej do Londynu i trzecim miejscu w Alicante mówiło się, że Wenta może dostać ultimatum - albo prowadzić będzie dalej kadrę albo Vive Targi Kielce. Możliwych rozwiązań było jednak znacznie więcej.

Sam szkoleniowiec tuż po powrocie z Hiszpanii zapowiadał, że tematu rezygnacji z prowadzenia biało-czerwonych nie ma. - Musi minąć kilka dni, aby wyciągnąć z tego odpowiednie wnioski. Mam swoich najbliższych, a tej pracy poświęciłem bardzo dużo czasu. Jednak nie po to kiedyś zaczynałem pracę z tą kadrą od zera, żeby teraz z niej rezygnować. Ktoś kto mówi, że sam odejdę w ogóle mnie nie zna. Mam jeszcze energię i pomysły na prowadzenie tej reprezentacji - mówił po przylocie dziennikarzom Polskiej Agencji Prasowej.

Wenta prowadził kadrę ponad siedem lat. Oficjalnie od 28 października 2004 roku po wygranym konkursie. Łącznie z turniejem w Alicante poprowadził biało-czerwonych w 187 meczach, z których Polacy wygrali 104. Z reprezentacją sięgnął po nie notowane wcześniej sukcesy - wicemistrzostwo świata w 2007 roku w Niemczech i brązowy medal dwa lata poźniej w Chorwacji. Wygrał z nią także Puchar Świata w 2007 roku oraz zajął piątą lokatę na igrzyskach olimpijskich w Pekinie. Ostatnie wielkie imprezy były już mniej udane - czwarte miejsce na ME w 2010 roku w Austrii, ósme na MŚ w Szwecji i dziewiąte na styczniowym czempionacie Starego Kontynentu w Serbii.

Jak się zmieniła kadra Wenty. Gdzie są chłopcy z tamtych lat

Wszystko o Vive Targi Kielce ?