Robert Mateja pozwał Wisłę do sądu!

U progu sezonu z biedniejących zakopiańskich klubów odchodzą reprezentacyjni skoczkowie. Robert Mateja pozwał nawet do sądu Wisłę Zakopane.

O zmianie klubu mówiWojciech Skupień, który z WKS Zakopane chce przejść do KS Wisła Ustronianka. Studenci: Tomasz Pochwała (Wisła Zakopane) i Marcin Bachleda (WKS Zakopane), przenoszą się do AZS AWF Katowice.

Wojciech Lubiński: Zdaje się, że w tym sezonie będzie Pan jedynym przedstawicielem Zakopanego w kadrze Apoloniusza Tajnera.

Robert Mateja: Zakopiańskie kluby upadają, więc nic dziwnego, że sportowcy odchodzą. Ja również zamierzam zmienić klub, ale na razie jest to niemożliwe, bo okres transferowy już się skończył. Co prawda, jestem na etacie w Wiśle, ale od początku roku nie dostaję pensji. Nowy zarząd klubu twierdzi, że moja umowa jest nieważna. Według działaczy została zawarta "fikcyjnie". Nie wiem, gdzie oni dostrzegli te nieprawidłowości, więc skierowałem sprawę do sądu pracy.

Skoki na śniegu rozpoczynacie 29 listopada konkursem w Finlandii. Jak przebiegają przygotowania do tych zawodów?

- Od kilku dni trenujemy w Wiśle, a w piątek odlatujemy do Szwecji, gdzie po raz pierwszy w tym sezonie będziemy skakać na śniegu. Mam już za sobą około 400 skoków na igielicie i teraz muszę przynajmniej ze sto razy skoczyć na śniegu. Zgrupowanie w szwedzkim Gallivare potrwa osiem dni, potem wracamy do Polski, a przed wyjazdem do Finlandii potrenujemy jeszcze na austriackich skoczniach.

Międzynarodowa Federacja Narciarska nie zmienia zasad oceniania skoków. Lepiej to czy gorzej?

- Raczej lepiej, bo dotychczasowa formuła oceny całego skoku jest sprawiedliwsza. Testowana latem ocena samego lądowania nie zyskała akceptacji. A głównie dlatego, że wielu zawodników osiągających długie skoki zwykle ma kłopoty z wykonaniem telemarku i przez to w nowym systemie dostaje słabsze noty.

Jakie stawia sobie Pan cele w tym sezonie?

- Wszystko będzie zależało od pierwszych skoków na śniegu. Okres letni przepracowałem zgodnie z planem. Jeśli potrenuję nad lepszym, wcześniejszym odbiciem, to nie powinno być źle.

Skład kadry

Do Gallivare wyjeżdża siedmiu skoczków: Adam Małysz, Robert Mateja, Wojciech Skupień, Marcin Bachleda, Tomasz Pochwała, Tomisław Tajner i Grzegorz Śliwka. Pojedzie także drugi trener Piotr Fijas oraz psycholog dr Jan Blecharz z krakowskiej AWF.