Władze polskiego żużla proponują zmiany w przepisach

Jeden obcokrajowiec w meczu czy dwaj? Ograniczenie składu limitem KSM czy pełna dowolność? W środę Główna Komisja Sportu Żużlowego ustali przepisy, które będą obowiązywać w przyszłym sezonie.

Kilka dni temu Prezydium Głównej Komisji Sportu Żużlowego zaproponowało kilka zmian do regulaminów, które będą obowiązywały w przyszłym roku. W środę prezesi wszystkich polskich klubów zadecydują, czy pomysły te warto wprowadzić w życie.

Wiele propozycji ma na celu ochronę interesów zawodników - są to przepisy dotyczące umów kontraktowych i zmiany pracodawcy. Najważniejszą i najbardziej oczekiwaną zmianą jest jednak zniesienie limitu KSM oraz ewentualna zmiana przepisu o zatrudnianiu zagranicznych żużlowców. Niejasna przyszłość tych dwóch kluczowych zasad spowodowała, że nowe kontrakty podpisała dotąd bardzo nieliczna grupa zawodników - takich, którzy bez względu na zmianę regulaminów i tak mogą liczyć na starty w przyszłym sezonie (m.in. Ryan Sullivan w Częstochowie, bracia Gollobowie w Polonii Bydgoszcz i Leigh Adams w Lesznie). Budowanie składów na przyszły rok większość prezesów klubów wszystkich lig odłożyło na listopad.

Współczynnik KSM, który wprowadzono w polskich rozgrywkach kilka sezonów temu, miał w założeniu zapobiec budowaniu tzw. dream teamów, a co za tym idzie - wyrównać poziom meczów, spowodować uatrakcyjnienie rozgrywek, wyeliminować mecze o przysłowiową pietruszkę. Podstawą obliczania indywidualnej KSM zawodnika jest tzw. średnia punktowa ze wszystkich spotkań ligowych sezonu (z wyłączeniem punktów zdobytych w dwóch ostatnich kolejkach). Średnią tę oblicza się następująco: sumę zdobytych przez zawodnika punktów (i punktów bonusowych) dzieli się przez liczbę biegów, w których zawodnik brał udział. Wynik tej operacji pomnożony przez cztery daje właśnie Kalkulowaną Średnią Meczową na kolejny sezon. W tym roku limit KSM drużyny w jednym meczu wynosił w każdej lidze 42 pkt.

Czy GKSŻ zniesie limit KSM? To okaże się w środę. Innym rozwiązaniem, jakie władze polskiego żużla zaproponowały klubom, jest zniesienie limitu, ale dopiero w 2004 r. lub... zachowanie go w obecnym kształcie.

Możliwe, że jutro zmieniony zostanie przepis dotyczący występów zawodników zagranicznych w polskiej lidze. Dotychczas kluby mogły zatrudnić trzech obcokrajowców w sezonie, a w jednym spotkaniu mogło wystartować dwóch z nich. Alternatywą dla takiego rozwiązania jest zgoda na podpisanie umów z dwoma żużlowcami, przy czym w meczu mógłby startować tylko jeden.

Prezydium komisji zatwierdziło też wstępne założenia kalendarza rozgrywek w 2003 r. Sezon rozpocznie się jak zwykle w Bydgoszczy - 23 marca zostanie tam rozegrane Kryterium Asów Lig Żużlowych. Ekstraliga i I liga ruszą tydzień później (w niedzielę 30 marca), a rozgrywki wszystkich lig zakończą się 21 września.

W przyszłym roku na polskich torach odbędzie się wyjątkowo mało oficjalnych imprez międzynarodowych. Obok dwóch rund Grand Prix (17 maja i 20 września w Chorzowie i Bydgoszczy, choć które miasto zorganizuje GP jako pierwsze, jeszcze nie wiadomo) w Polsce odbędzie się tylko półfinał Indywidualnych Mistrzostw Świata - 22 czerwca w Rybniku. Finał tej imprezy (będącej kwalifikacją do kolejnego cyklu GP) rozegrany zostanie 17 sierpnia w Poole w Anglii. Finał Indywidualnych Mistrzostw Świata Juniorów zaplanowano na 13 września w szwedzkiej Kumli. Najlepsi młodzieżowcy Europy, którzy nie ukończyli 19 lat, spotkają się 30 sierpnia w Slanach (Czechy).