Rajd Dakar 2012. Hołowczyc chce wygrać, Małysz - dojechać do mety. Czego mogą się spodziewać kibice

W Rajdzie Dakar 2012 pojedzie 21 Polaków. Cele mają różne, ale po raz pierwszy są tacy, który myślą o wygranej. Kto więc i po co wystartuje pierwszego stycznia?

Więcej o Rajdzie Dakar przeczytasz na blogu "Piach i szutry" ?

W dwutygodniowym rajdzie po bezdrożach Ameryki Południowej można mieć wszystko dopięte na ostatni guzik. Mieć najlepszy samochód, wielki team z doskonałym zapleczem, codziennie wysypiać się w hotelach i nie martwić o naprawy czy przegląd, którymi zajmą się doświadczeni mechanicy. Ale wystarczy jeden kamień, albo chwila nieuwagi, by nie dojechać do mety. Wśród najlepszych trudno znaleźć kogoś, kto nie skończył rajdu przedwcześnie.

Małysz: czasami chciałoby się wejść na skocznię i skoczyć...

Po zwycięstwo

Krzysztof Hołowczyc startował sześć razy z czego trzy razy nie dojechał do mety. Dwukrotnie zatrzymała go awaria. W 2007 r. miał wypadek. Ale z roku na rok kierowca z Olsztyna startował coraz lepszym samochodem i coraz mocniej rozpychał się łokciami w dakarowej czołówce. Przed rokiem, jadąc bmw był piąty, a w tym roku tym samym samochodem wygrał silnie obsadzony, rosyjski Silk Way Rally. W styczniu pojedzie o klasę lepszą maszyną - specjalnie przygotowanym mini. Oprócz niego takim samym autem pojadą inni faworyci - Stephane Peterhansel, Nani Roma. Po wycofaniu się Voklswagena lepszego auta w rajdzie pewnie nie będzie, choć zagrożeniem dla Polaka może być Giniel De Villers w toyocie, a także Nasser Al-Attiyah i Robby Gordon w hummerach. Pierwszy na metę najpewniej dojedzie ktoś z tej szóstki.

Polak ma nie tylko najlepszy samochód, ale i psychicznie jest przygotowany na wygraną. Ma za sobą trzy dakary afrykańskie i trzy południowoamerykańskie. W czołówce już jeździł, często jako najlepszy poza kierowcami vokswagena. - Walka o podium i o pierwsze miejsce nie jest łatwa, ale mam wszystkie narzędzia, by to zrobić - mówi.

Po podium

Po cichu o dużo wyższym miejscu niż do tej pory mówi się w przypadku 26-letniego Jakuba Przygońskiego . Warszawski motocyklista trzy lata temu był 11. w debiucie, a dwa lata temu dojechał do mety na 8. miejscu. Przed rokiem nie wystartował z powodu kontuzji. Koledzy z Orlen Teamu chwalą go na każdym kroku, on sam twierdzi, że zawsze walczy o czołową pozycję. Wygrać będzie mu bardzo trudno. Francuz Cyril Despres i Hiszpan Marc Coma od lat jeżdżą na poziomie niedostępnym innym uczestnikom. Ale podium...

Rajd Dakar. Cyril Despres: Nie uważam się za szaleńca

Szanse na podium mają quadowcy. Tym bardziej, że... już je zdobywali. Rafał Sonik pojedzie po raz czwarty. Na trzecim miejscu skończył swój debiutancki rajd w 2009 r. Łukasz Łaskawiec też był trzeci w debiucie - w zeszłym roku. Teraz będzie miał łatwiej, bo w teamie RMF Caroline Team będzie go wspomagał Maciej Albinowski. Ale żeby wygrać, będą musieli pokonać gospodarzy - braci Patronelli. Marcos wygrał w 2010 r., Alejandro w ostatniej edycji.

Po dobre miejsce

Miejsce w dziesiątce byłoby dużym sukcesem dla dwóch pozostałych motocyklistów Orlen Teamu - Jacka Czachora i Marka Dąbrowskiego . Obaj na Rajdzie Dakar zjedli zęby. Czachor pojedzie po raz dwunasty, Dąbrowski po raz jedenasty. Ten pierwszy dwa razy kończył rajd na 10. miejscu. Rok temu skończył wyścig o miejsce niżej. Jednak obaj, poza walką o jak najlepsze miejsce, jadą by pomagać Przygońskiemu.

Do Limy

W Rajdzie Dakar 2012 zadebiutuje Adam Małysz . To wokół niego zbudowany jest RMF Caroline Team. Były mistrz w skokach narciarskich sam mówi, że jego celem jest meta w Limie. Będzie miał doświadczonego pomocnika, bo jego drugi kierowca i pilot - Rafał Marton - startuje po raz siódmy.

Hołowczyc: trzymam kciuki, żeby Małysz dojechał do mety Dakaru. Napędzi kibiców i sponsorów

- Taka gwiazda jak Adam Małysz przechodząc do sportów motorowych przyciągnie duże rzesze kibiców, mediów i sponsorów. Trzymam kciuki, żeby dojechał do mety, bo każdy dzień jego obecności to większe zainteresowanie mediów - mówi Hołowczyc. - Na Dakarze każdy właściwie jest z innej dyscypliny - mówi Jacek Czachor. - To nie jest rajd WRC, w którym walczy się o ułamki sekund. Tu się walczy o przetrwanie. Wszystko przed nim - dodaje.

Przepytywani uczestnicy rajdu przyznają, że charakter Małysza może mu tylko pomóc. W końcu do sukcesów się przyzwyczaił.

Kto jedzie w Rajdzie Dakar 2012

Motocykle: Kuba Przygoński (11), Jacek Czachor (17), Marek Dąbrowski (49)

Samochody: Krzysztof Hołowczyc/Jean-Marc Fortin (304), Adam Małysz/Rafał Marton (372), Albert Gryszczuk/Michał Krawczyk (399), Piotr Beaupre/Jacek Lisicki (407)

Quady: Łukasz Łaskawiec (253), Rafał Sonik (255), Maciej Albinowski (273)

Ciężarówki: Grzegorz Baran/Wojciech Białowąs/Ernest Górecki (529), Robert Szustkowski/Robert Jan Szustkowski/Jarosław Kazberuk (558)

Poza tym dwaj Polacy pojadą w załogach z innych krajów. W czeskiej ciężarówce KM Racing (551) pojedzie Józef Cabała. W belgijsko-holenderskiej ciężarówce Iveco wystartuje Darek Rodewald (502)

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.