Stal Ostrów - BC Ventspils 71:92

Do przerwy spotkania ostrowian z Łotyszami można było liczyć na wygraną polskich koszykarzy. Druga połowa meczu rozwiała jednak te nadzieje - była koszmarna w wykonaniu Stali.

Szczególnie widoczny był brak dobrej gry ostrowian na tablicach. Łotysze wyraźnie dominowali w skutecznym zbieraniu z nich piłki. W całym meczu zaliczyli 39 zbiórek, a ostrowianie - tylko 19.

Na początku meczu całkiem nieźle grał Mindaugas Budzinauskas, który - ostatnio krytykowany - chciał udowodnić, że potrafi grać w koszykówkę. Udawało mu się. Po akcji tego zawodnika w 3. min Stal prowadziła 8:3. Także w drugiej kwarcie ostrowianie grali całkiem nieźle.

W 13. min na parkiecie pojawiło się dwóch rozgrywających Ostrowa - Eric Elliott wraz Pawłem Szcześniakiem mieli zaskoczyć rywali. Początkowo taktyka ta nie dawała rezultatu - w ciągu 40 sekund ostrowianie stracili przewagę, którą mieli do tej pory. Łotysze doprowadzili do stanu 30:31.

Jeszcze do przerwy przewaga Stali sięgała 8 punktów, ale wtedy nastąpiło załamanie. Grę ostrowian w dwóch ostatnich kwartach można określić jako tragiczną. Słabiutko spisywali się wysocy zawodnicy Stali, szwankowały rzuty z dystansu.

W ekipie Ventspils brylował Kristaps Purnis. W 23. min po rzucie za trzy punkty tego koszykarza wyszli na prowadzenie 50:48. Wprawdzie Wojciech Szawarski odpowiedział rywalom także rzutem za trzy punkty, ale na więcej ostrowian nie było stać. Odtąd następowała już tylko demolka polskiej drużyny.

W ciągu 6 minut goście zdobyli 17 punktów, a Stal tylko 3. Kibice zaczęli krzyczeć: "Gramy do końca" oraz "Chcemy zwycięstwa, chcemy zwycięstwa!" - ale były to tylko pobożne życzenia.

W 35. min po rzucie Sandisa Buskevicsa goście prowadzili 75:65. Trener Andrzej Kowalczyk próbował ratować swój zespół zmianami, ale nic to nie dało. Po 37. min brylujący na tablicach goście prowadzili 86:65! Takie też były rozmiary ich wygranej.

(23:20, 25:20, 8:26, 15:26)

STAL: Elliott 14 (2 x 3), Furman 13, Budzinauskas 9 (1), Hester 7 (1), Parzeński 4 oraz Szcześniak 6, Danusevicius 6, Sroka 6, Szawarski 6 (1)

VENTSPILS: Chatman 19 (2), Poole 14, Bagatskis 12 (2), Vecvagars 12 (1), Petersons 2 oraz Kosuskins 4, Buskevics 11 (3), Purnis 16 (3), Skirmants 2