Radni zdecydowali na korzyść Wisły i Cracovii

Obrady Rady Miasta Krakowa trwały we środę do późnych godzin nocnych, ale udało się uchwalić spółkę Gminy z Wisłą SSA, która zajmie się budową stadionu. Skorzystała też Cracovia.

O tym, że Wisła i Cracovia nie kochają się, wie w Krakowie każdy dzieciak. Na wczorajszej sesji Rady Miasta Krakowa oba kluby były jednak jednomyślne, co chyba ostatni raz zdarzyło się gdzieś na początku ubiegłego stulecia, gdy dopiero co powstały. Bo wczoraj wiślak i radny Stanisław Bisztyga (członek rady nadzorczej Wisła SSA) zbijał argumenty przeciwników przekazania lodowiska Cracovii, a "Pas" i radny Jan Okoński (członek zarządu KS Cracovia) obracał wniwecz wysiłki przeciwników budowy stadionu Wisły.

Zgoda na komercję

Na pierwszy ogień poszła zmiana zapisu w planie zagospodarowania przestrzennego miasta, dotycząca terenu byłego klubu Kabel przy ul. Wielickiej, należącego do Tele-Foniki. Właściciel myślenickiego koncernu Bogusław Cupiał, który ma prawie 100 procent akcji Wisły SSA, chce oddać obiekty Kabla Cracovii za połowę jej ziemi przy al. 3 Maja. Jednocześnie "Pasy" otrzymałyby 500 tys. dolarów rekompensaty.

Radni postanowili, że Cracovia będzie mogła na terenach przy ul. Wielickiej prowadzić działalność komercyjną (dotychczas była możliwa tylko sportowo-rekreacyjna). Dla "Pasów" była to kluczowa decyzja, bo dzięki niej klub będzie mógł zarabiać na swoją działalność.

Stadion na Barcelonę

W kolejnym punkcie obrad aż 55 radnych opowiedziało się za powołaniem gminno-wiślackiej spółki, która zbuduje stadion na 20 tys. ludzi. Tylko trzech było przeciw, a dziewięciu wstrzymało się. - Teraz mogę powiedzieć, że zrobiliśmy wszystko, żeby w Krakowie powstał nowoczesny stadion, na którym nie będziemy się wstydzić podejmowania klubów tej klasy, co Barcelona, Inter czy Sampdoria - odetchnął z ulgą wiceprezydent Jerzy Jedlińskiej. Dodał, że teraz Wisła musi niezwłocznie wystąpić do MSWiA o zgodę na wydzierżawienie terenu przy ul. Reymonta (na razie Wisła SSA dysponuje tylko prawem jego użytkowania). Jeśli taką zgodę dostanie, najważniejsze sprawy formalne zostaną zamknięte i wreszcie można będzie się zabrać za budowę stadionu.

Lodowisko dla "Pasów"

Na zakończenie radni podjęli uchwałę (41 było za, 15 przeciw, 11 wstrzymało się) o przekazaniu MKS Cracovia SSA lodowiska (z przylegającym do niego placem targowym) przy ul. Siedleckiego. Zanim biało-czerwoni zaczną zarządzać halą, zarząd Krakowa będzie musiał uporać się ze skargą, jaką do Samorządowego Kolegium Odwoławczego złożył Czesław Sobas, prezes OSiR-u Krakowianka. Sobas miał żal do zarządu, że nie dostał znów lodowiska w zarządzanie. Uchwała przeszła, mimo protestów pracowników lodowiska. Cracovia została zobowiązana do zatrudnienie załogi lodowiska "zgodnie z kodeksem pracy".