K這poty Kana逝 Sportowego. Dwug這s Borka i Smokowskiego. "Nieuczciwe"

Dominik Senkowski
Kana Sportowy notuje spadki wy鈍ietle i subskrypcji, a jego wsp馧w豉軼iciele Mateusz Borek i Tomasz Smokowski staraj si dystansowa od Kana逝 Zero Krzysztofa Stanowskiego. Z jakimi przedsi瞝zi璚iami na Youtube Kana Sportowy nale篡 por闚nywa?

O tym, że Krzysztof Stanowski opuści Kanał Sportowy, dowiedzieliśmy się w połowie października. Jego udziały odkupił Maciej Wandzel - biznesmen i były współwłaściciel Legii. Od tego czasu twarzami projektu pozostały trzy dotychczasowe gwiazdy: Michał Pol, Tomasz Smokowski i Mateusz Borek.

Zobacz wideo Skoki do wody. Robert Łukaszewicz z kwalifikacją olimpijską! "Moje marzenie sportowe się spełniło"

Odejście Stanowskiego odbiło się na liczbach Kanału Sportowego. Na początku lutego, pierwszy raz od miesięcy, kanał spadł poniżej miliona subskrybentów, a obecnie - według Socialblade.com - obserwujących jest 998 tysięcy. 

Od dwóch tygodni działa już oficjalnie Kanał Zero, czyli nowy projekt Krzysztofa Stanowskiego. Dziś ma ponad 800 tys. subskrypcji. Głos w sprawie porównywania obu kanałów zabrał niedawno Mateusz Borek. 

Mateusz Borek i Tomasz Smokowski o porównaniach Kanał Sportowy - Kanał Zero

- Kanał Zero to żadna konkurencja dla Kanału Sportowego (…). Analizując wyniki Kanału Sportowego, wyświetlenia to trzeba spoglądać w kierunku Meczyków, Canal+ Polska na Youtube, Viaplay na Youtube, Prawdy Futbolu, Tomka Ćwiąkały, TVP Sport (…) Trudno porównywać rozmowy Roberta Mazurka z politykami, wyświetlenia dotyczące spraw naukowych, politycznych, społecznych, kulturalnych ze sportem. Sport ma w Polsce ograniczony zasięg (…). Zestawianie dziś Kanału Sportowego z Kanałem Zero jest kompletnie niemerytoryczne i nieuczciwe. Mamy pod sobą inną materię. Możemy porównywać się do Weszło TV, także należącego do Krzysztofa Stanowskiego, a nie do Kanału Zero - mówił Mateusz Borek w rozmowie z portalem Goniec.pl.

Inaczej patrzy na to Tomasz Smokowski, inny z obecnych współwłaścicieli Kanału Sportowego. Pytany na kanale "Wywiadowcy Podcast" na Youtube, czy będzie oglądał Kanał Zero (wywiad opublikowany został 3 lutego, a nagrany prawdopodobnie przed 1 lutego gdy ruszył Kanał Zero), powiedział: - Pewnie zdarzy mi się, bo trzeba wiedzieć, co robi nasza konkurencja.

 

Przed startem nowego przedsięwzięcia Krzysztof Stanowski ogłosił nazwiska autorów, którzy będą z nim współpracować. To m.in. prawnicy Marcin Matczak i Bogusław Leśnodorski, lekarz Jakub Kosikowski, krytyk filmowy Tomasz Raczek, dziennikarze Marcin Meller, Mariusz Zielke i Robert Mazurek, ekspert od wojskowości Jarosław Wolski, komik Maciej Dąbrowski (Człowiek Warga) i Tomasz Rożek z kanału "Nauka. To lubię". 

Produkcje Kanału Sportowego nie tylko o sporcie 

Wbrew wypowiedzi Mateusz Borka, w ostatnim czasie w Kanale Sportowym można było zauważyć wiele produkcji o tematyce odmiennej niż sportowa. 21 stycznia pojawił się materiał youtubera Winiego "Kanał Informacyjny". W opisie czytamy: "Wini zaprasza na pierwszy odcinek swojego vloga". Dotychczas to wciąż jedyny materiał z tej serii. 

 

Jednocześnie 11 lutego pojawił się nowy format na Kanale Sportowym z udziałem Winiego "Wini zaczyna odchudzanie! Czas na dietę i walkę o zdrowie - Odpicuj Winiego #1". W opisie wskazano: "#Wini zaczyna odchudzanie, aby ratować swoje zdrowie! Zapraszamy na pierwszy odcinek nowego programu Odpicuj Winiego!".

 

W grudniu wystartował cykl Michała Pola "Polowanie", w którym komentuje najciekawsze tematy nie tylko ze sportu. W ostatnich odcinkach dziennikarz mówił m.in. aktywistach klimatycznych, pracach domowych w szkole, Januszu Palikocie, Mariuszu Kamińskim i Macieju Wąsiku czy TV Republice. 

Do tego temat Sejmu nie raz był podnoszony w ostatnich tygodniach w specjalnych programach Kanału Sportowego albo w formacie "KS Poranek", a z Tajlandii materiały przygotowywał Mateusz Borek. Z kolei w Hejt Parkach gośćmi byli nie tylko byli pi趾arze Jakub Wawrzyniak, Kazimierz Węgrzyn, panczenista Zbigniew Bródka czy były szef TVP Sport Marek Szkolnikowski, ale również m.in. projektantka mody Joanna Przetakiewicz-Rooijens czy Paweł Rakowski, gdy rozmowa dotyczyła polityki na Bliskim Wschodzie.

 

Nowe formaty i autorzy

Jednocześnie Kanał Sportowy zaoferował w ostatnim czasie odbiorcom nowe formaty sportowe przy udziale nowych osób ze środowiska dziennikarstwa. Program "Kowalove" prowadzony jest przez Wojciecha Kowalczyka i Tomasza Smokowskiego. Cykl "Na gorąco" prowadzą Filip Wiśniewski i Damian Bąbol. Do programu dołączyli także m.in. Maja Strzelczyk, która ostatnio pracowała w Canal+ Sport, i Adam Kotleszka. Stworzono też nowy magazyn o ligach zagranicznych. 

Mimo wielu zmian i propozycji dla widzów w ostatnich tygodniach Kanał Sportowy notuje spadki wyświetleń. Od przełomu listopada i grudnia materiały KS zbierają tygodniowo poniżej 2 mln wyświetleń, a między 1 a 8 stycznia było to tylko 1,1 mln odtworzeń. We wcześniejszych miesiącach 2023 roku materiały kanału notowały zwykle co najmniej 2 mln odsłon tygodniowo. Tendencję spadkową widać choćby po formacie "KS Poranek", który w zeszłym roku notował nawet powyżej 100 tysięcy wyświetleń za jeden odcinek, a obecnie zwykle między 10 a 50 tys.

Kołtoń i Ćwiąkała zareagowali

Na tle konkurencji stricte sportowej Kanał Sportowy wypada nadal zdecydowanie lepiej pod względem liczb. Meczyki TV mają na Youtubie 170 tys. obserwujących, Weszło TV 288 tys., Prawda Futbolu 129 tys., Sport.pl 133 tys., Canal+ Sport 366 tys., a kanał Tomasza Ćwiąkały 205 tys. 

Roman Kołtoń i Tomasz Ćwiąkała odnieśli się do ostatniej wypowiedzi Mateusza Borka. - Z całym szacunkiem dla analizy rynku YouTube od Mateusza Borka, ale Kanał Sportowy to projekt multidyscyplinarny, gdzie tyleż życie społeczne, co celebryci mają swój wymiar. A Prawda Futbolu to KANAŁ TEMATYCZNY, który zawsze będzie miał sens - w 2023 mieliśmy 6,585 mln wyświetleń (wzrost subów o 5,9 tys.). Jedna osoba - a w tle mały team z nieocenionym Marcinem Talikiem na czele - zajmuje się produkcją treści, które skierowane są tylko do kibiców futbolu. "Wini" i inne treści tego rodzaju nas nie interesują - napisał Kołtoń. 

Podobnie zareagował Ćwiąkała: "Dziękuję Matiemu za miłe słowa, ale patrząc na chłodno - przy tej skali działalności nie mam prawa być realną konkurencją dla tak wielkich firm jak te wymienione poniżej. Jestem bardziej uzupełnieniem, tłem w tej branży niż jakimkolwiek rywalem dla fabryk contentu. Może kiedyś to się zmieni, ale nie sądzę. To nie jest fałszywa skromność, tylko realna ocena. Choćby ze względu na liczbę tworzonych materiałów".

Największym zagrożeniem dla Kanału Sportowego z kanałów zajmujących się wyłącznie sportem może być niebawem Weszło TV. Do tego projektu dołączyli niedawno tacy dziennikarze, jak m.in. Dominik Piechota (wcześniej m.in. Kanał Sportowy) czy Jakub Radomski z redakcji Przegląd Sportowy Onet. Weszło TV zaczęło nagrywać z nowego studia, a oba projekty - a nawet trzy: Kanał Sportowy, Kanał Zero i Weszło TV - łączy osoba Wojciecha Kowalczyka, który występuje we wszystkich tych kanałach. 

Wi璚ej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.