Powołano nowego ministra sportu. Kaczyński potwierdził

Jak poinformował w rozmowie z PAP Jarosław Kaczyński, Kamil Bortniczuk w najbliższych dniach zostanie nowym ministrem sportu. Wiceministrem resortu ma z kolei zostać Łukasz Mejza.

Ministerstwo Sportu wraca jako oddzielny resort po półrocznej przerwie, w trakcie której sportem zajmował się minister kultury, wicepremier Piotr Gliński. W ostatnich dniach dyskutowało się o tym, że przypadnie ono Partii Republikańskiej w ramach nowej umowy koalicyjnej między nią a Prawem i Sprawiedliwością. 

Zobacz wideo Sensacyjny kandydat do zastąpienia Wojciecha Szczęsnego. "Sprawdźcie mnie za 5 lat"

Przed tygodniem w Pałacu Prezydenckim doszło nawet do spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z posłem Partii Republikańskiej i głównym kandydatem na stanowisko nowego ministra sportu - Kamilem Bortniczukiem. 

-  Nie ukrywam, bo tyle media o tym pisały, było spotkanie z prezydentem, rzeczywiście zapis umowy koalicyjnej między Partią Republikańską a PiS-em jest taki, że ministerstwo sportu powinno nam przypaść w udziale. Terminy ujęte w umowie koalicyjnej przemawiają za tym, żeby wydarzyło się to w przyszłym tygodniu - mówił po spotkaniu Bortniczuk w Radiu Zet. 

Kamil BortniczukPoseł Porozumienia atakuje dyrektora TVP Sport. "Co na to Jacek Kurski?"

Kaczyński dla PAP: Bortniczuk ministrem sportu, Mejza wiceministrem

W środę te doniesienia potwierdził prezes PiS, Jarosław Kaczyński, który w rozmowie z Polską Agencją Prasową poinformował, że zgodnie z przewidywaniami nowym ministrem sportu zostanie właśnie Kamil Bortniczuk. Jego zastępcą ma zostać z kolei Łukasz Mejza. 

Kim jest Kamil Bortniczuk?

Kamil Bortniczuk ma 38 lat i od 2018 roku jest posłem na Sejm, w trakcie VIII i IX kadencji. W latach 2018–2020 był również rzecznikiem prasowym partii Porozumienie Jarosława Gowina, a w latach 2019–2020 sekretarzem stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.

W lutym 2021 roku został wykluczony z partii, a kilka miesięcy później założył własną Partię Republikańską. Bortniczuk w 2007 roku ukończył studia na kierunku stosunki międzynarodowe na Uniwersytecie Wrocławskim, a w 2017 prawo na Uniwersytecie Gdańskim. Sportowym akcentem w jego karierze jest funkcja członka rady nadzorczej siatkarskiego mistrza Polski - klubu ZAKSA Kędzierzyn-Koźle. Pełnił ją przez w latach 2017-2018, zanim został posłem na Sejm. 

Więcej o: