Były rosyjski piłkarz pokazał prawdę Rosjanom. Ohydne słowa. "Judasz z YouTube'a"

"Judasz z YouTube'a", "Takie osoby w środowisku kibiców nazywane są k****mi" - takich opinii na swój temat musiał wysłuchać Jewgienij Sawin. Były rosyjski piłkarz, dziś YouTuber, porozmawiał z ukraińskimi zawodnikami na temat prawdy o wojnie w Ukrainie.

- Z oczywistych względów nie nagrywałem nic przez dwa miesiące. Czas najwyższy wrócić do życia w nowym świecie. 24 lutego Rosja zaczęła wojnę w Ukrainie. Nie będę tego nazywał "specjalną operacją" czy cenzurował, jak robi to wielu vlogerów. Będę mówił o tym, co widzę i o tym, co myślę - mówi na wstępie najnowszego filmu na swoim kanale Jewgienij Sawin, były zawodnik Amkaru Perm czy Arsienału Tuła, dziś znany rosyjski YouTuber.

Zobacz wideo Sport.pl Fight

I dodaje: - Cały świat mówi o tym szaleństwie. Ligi, kluby, piłkarze i kibice zażądali końca wojny. Tylko rosyjska społeczność piłkarska, karmiona przez publiczne pieniądze i śmiertelnie nastraszona przez lokalne władze, wciąż jest cicho. Rozmawiałem z wieloma osobami ze środowiska, które powiedziały mi: "Tak, to katastrofa. Nie popieramy tego". Publicznie wciąż jednak nie zabrały głosu. Ci ludzie milczą, kiedy każdego dnia Ukraina jest niszczona. Milczą, choć zginęło tam ponad 200 dzieci i tysiące cywilów. Milczą, mimo że świat sportu wykluczył nas ze wszystkich rozgrywek.

Sawin porozmawiał z zawodnikami z Ukrainy oraz piłkarzami, którzy grali w tym kraju. Andrij Jarmołenko, Darijo Srna, Andrij Woronin, Witalij Mykołenko czy Ołeksandr Alijew opowiedzieli o tym, co uważają na temat wojny oraz doświadczeniach, jakie dotknęły nie tylko ich, ale też ich najbliższych. Film na kanale Sawina, który subskrybuje 1,15 miliona użytkowników, ma już ponad milion wyświetleń.

Ghost w barwach DWG KIA na Worlds 2021Koreańskie organizacje zbroją się przed letnim splitem. Zmiany w sztabach szkoleniowych

Dzieło Sawina spotkało się z potężną krytyką w Rosji. W programie sportowym w kanale "Match TV", w którym udział wzięli m.in. były piłkarz Spartaka Moskwa - Eduard Mor - i była żona reprezentanta Rosji - Pawieła Mamajewa - Sawin został nazwany "Judaszem z YouTube'a". 

Rosyjski YouTuber ukarany za rozmowę z ukraińskimi piłkarzami

- Obejrzałam to wideo i muszę przyznać, że od strony technicznej to kawał dobrej roboty. Zastanawia mnie jednak, dlaczego Sawin nagle zaczął mówić o polityce. Ten film jest jednostronny. To propaganda. Nikt nie spytał naszych piłkarzy o zdanie - powiedziała Ałana Mamajewa. Jej były mąż - Pawieł - w rosyjskiej kadrze zagrał 15 meczów.

- W trakcie kariery piłkarskiej Sawin w ciągu kilku lat zagrał dla wielu klubów. Wszystko robił dla pieniędzy. Takie osoby w środowisku kibiców nazywane są k****mi. Teraz robi wszystko na zamówienie Zachodu. Otrzymał nie tylko pieniądze, ale też azyl polityczny. Poświęcił wolność dla dziwnych uczuć - odpowiedział Mamajewej były rosyjski pięściarz, Władimir Nosow.

Piłkarze AC MilanMilan o krok od przejęcia przez miliarderów. Transfer Sterlinga wabikiem na gwiazdy

Rosyjski polityk - Roman Tieriuszkow - dodał, że słowami Sawina powinny zająć się odpowiednie służby i organy ścigania. Już dzień po publikacji filmu Sawin poniósł konsekwencje. Konkretnie poniósł je jego klub - FC Krasawa - który występuje na trzecim poziomie rozgrywkowym w Rosji. Decyzją lokalnych władz klub został wyrzucony ze stadionu, na którym rozgrywał swoje mecze domowe.

We wspomnianej rozmowie z portalem Sports.ru Tieriuszkow przyznał, że już wcześniej rosyjskie władze miały problemy z klubem Sawina. Przedstawiciele FC Krasawa mieli brać udział w wiecach uderzających w rosyjskie władze.

 
Więcej o: