FIFA była krytykowana za swoje działania na początku wojny w Ukrainie. Federacja na samym początku potępiła użycie siły przez Rosję na Ukrainie, ale nie podjęła żadnych konkretnych działań ws. meczu Rosja - Polska w marcowych barażach. Ostatecznie po dużych naciskach i wspólnym stanowisku Polski, Czech oraz Szwecji kluby i reprezentacja Rosji zostały wykluczone z rozgrywek FIFA.
Międzynarodowy Związek Piłki Nożnej poinformował, że wspomoże Ukrainę, zmagającą się z inwazją wojsk rosyjskich. FIFA przekazała milion dolarów do swojej fundacji, która ma je odpowiednio rozdysponować na pomoc Ukrainie. Na wniosek ukraińskiej federacji dotarła już pierwsza dostawa pomocy humanitarnej w postaci apteczek pierwszej pomocy. "Od początku wojny fundacja zaangażowała się w szereg działań na rzecz pomocy ofiarom" - napisała FIFA w oficjalnym komunikacie.
- W obliczu tego konfliktu w Ukrainie chcemy odpowiednio odegrać swoją rolę i wesprzeć nie tylko ludzi w Ukrainie, ale też tych, którzy uciekli przed wojną. Fundacja FIFA jest gotowa udzielić niezbędnej pomocy, współpracując ze społecznością piłkarską w całej Ukrainie, ale też ze społecznością regionalną - powiedział Gianni Infantino, cytowany przez oficjalną stronę FIFA.
"Oprócz działań humanitarnych, FIFA przyjęła też szereg środków regulacyjnych, aby wspierać kluby i piłkarzy w tych trudnych czasach" - dodaje FIFA. Mowa tutaj o umożliwieniu zmiany klubu zawodnikom grającym w lidze ukraińskiej do końca sezonu, ale musi do tego dojść do 7 kwietnia tego roku. Podobnie FIFA zdecydowała w przypadku zawodników grających w lidze rosyjskiej, z czego skorzystał m.in. Grzegorz Krychowiak, który został wypożyczony do AEK-u Ateny.