FIFA wprowadza kolejne zmiany ze względu na wojnę w Ukrainie

Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej (FIFA) podjęła kolejną decyzję ws. piłkarzy z Ukrainy. Na jej mocy będą oni mogli przejść do klubu z innego kraju nie zważając na oficjalny okres transferowy.

W związku z atakiem Ukrainy przez rosyjskie wojsko FIFA musiała zareagować i nałożyć sankcje na Rosję. Okazało się, że to wciąż za mało, bo niektórzy zagraniczni piłkarze grający w lidze rosyjskiej zgłosili swój sprzeciw po wywołaniu wojny. FIFA podjęła więc decyzję o możliwości zawieszeniu kontraktów z rosyjskimi klubami i związać się z innym pracodawcą, ale tylko tymczasowo. Podobnie zdecydowano z zagranicznymi piłkarzami grającymi w lidze ukraińskiej.

Zobacz wideo "Marzenie Putina o stworzeniu wielkiej Rosji jest koszmarem mojego kraju". Władimir Kliczko pokazał zniszczenia po ostrzale rakietowym

FIFA podejmuje kolejne decyzje. Obywatele Ukrainy mogą wyjechać za granicę, ale najpierw... pozwolenie

Kilka dni później zapadł kolejna decyzja w tej sprawie. "Prezydium Rady podjęło dziś decyzję o wprowadzeniu zmian do załącznika 7 do RSTP, aby zapewnić zawodnikom ukraińskim możliwość rejestracji, jeśli uzyskają oni zgodę na opuszczenie kraju zgodnie z obowiązującymi przepisami dotyczącymi transgranicznego przemieszczania się obywateli Ukrainy" - czytamy na stronie Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej.

Więcej treści sportowych znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Oznacza to więc, że piłkarze będą najpierw musieli uzyskać odpowiednie zezwolenie, aby wyjechać z Ukrainy. To wynik zasad obowiązujących na terytorium kraju. Od momentu wprowadzenia stanu wojennego mężczyźni od 16. do 60. roku życia mają zakaz opuszczania Ukrainy. Są oni włączeni do rezerw armii, a jeżeli zajdzie taka potrzeba, otrzymają wezwanie do czynnej służby. 

Aleksandar Vuković i Dariusz MioduskiSzykuje się wielki powrót do Legii. "Rozmawiałem już z Mioduskim"

FIFA zastosowała też ograniczenie: kluby spoza Ukrainy mogą zarejestrować maksymalnie dwóch piłkarzy z tego kraju, którzy otrzymają odpowiednie zezwolenie. "FIFA będzie nadal uważnie monitorować sytuację na Ukrainie, aby zapewnić, że ramy regulacyjne odzwierciedlają wszelkie zmiany" - czytamy na końcu oświadczenia. 

Więcej o: