Elden Ring hitem 2022 roku. Powodów sukcesu nie rozumieją nawet twórcy

17,5 miliona kopii - to wynik sprzedażowy Elden Ring od From Software, które ukazało się na początku bieżącego roku. Gra okazała się sukcesem także podczas rozdania nagród. W temacie o powodach sukcesu wypowiedział się sam reżyser. Jego słowa zdecydowanie zaskoczyły.

Czasem sukcesu danej twórczości nie rozumieją sami autorzy. Tak stało się w przypadku wydanego w tym roku Elden Ringa, który nie tylko sprzedał się w nakładzie 17,5 miliona kopii, lecz także zdominował galę The Joystick Awards. W rozmowie o powodach sukcesu tytułu wypowiedział się jej reżyser, który otwarcie przyznał, że nawet tego nie analizował.

Zobacz wideo Oto najpopularniejsze konsole w historii. Nintendo rządzi, ale zwyciężył ktoś inny [TOPtech]

Sukces, którego nikt nie analizował

Wydaje się, że w przypadku osiągnięcia spektakularnego sukcesu w branży gier, ten powinien być analizowany. Wyciągnięte wnioski powinny posłużyć powtórzeniu wyczynu, który przełoży się na wzrost prestiżu studia - i przede wszystkim - słupków sprzedażowych. Jak się okazuje, w przypadku From Software sytuacja jest nieco inna.

W ostatnim czasie o sukcesie produkcji wypowiedział się jej reżyser, Hidekata Miyazaki. Przyznał, że nie skupiał się wiele nad analizą powodzenia wydanego na początku roku Elden Ringa. Dlaczego? Stwierdził, że to może wpłynąć na przebieg prac nad kolejnymi tytułami.

- Jeśli mam być szczery, nie analizowałem tego za bardzo. To prawda, że sprzedaż była większa niż w przypadku naszych poprzednich gier, ale nie mam pojęcia, co jest powodem. Z tego powodu, nawet jeśli chciałbym powtórzyć sukces, nie byłbym w stanie - powiedział Miyazaki nie kryjąc śmiechu - Nawet staram się o tym za dużo nie myśleć. Sądzę, że to zły pomysł, żeby to dogłębnie analizować i starać się powielić w kolejnych grach.

Gra 'Cyberpunk' CD ProjektuCyberpunk 2077 z nową wersją w 2023 roku. Tytuł otrzyma wydanie GOTY

Jak dobry jest Elden Ring?

Sukces Elden Ring można dostrzec na wielu płaszczyznach. Zdecydowanie pierwszy z nich to sprzedażowy. Od premiery, która miała miejsce na początku roku, gra rozeszła się w przeszło 17,5 milionach kopii. Ta liczba łączy zarówno wydania fizyczne, jak i cyfrowe wersje gry. Podczas minionej gali The Joystick Awards, tytuł zgarnął aż cztery nagrody w różnych kategoriach, w tym także "Gry roku".

A co o Elden Ringu mówią recenzenci i gracze? Tutaj jest równie dobrze. Oceny skonsolidował portal Metacritic. W przypadku krytyków średnia ocen wydania na PlayStation 5 wynosi 96 punktów w skali od 1 do 100. Odbiorcy byli zaś nieco mniej szczodrzy, wszak w tym wypadku mamy do czynienia z oceną 7.8 w skali od 1 do 10.

Verdansk odtworzony w MinecraftSzalony pomysł fana Call of Duty. Odtwarza mapę w Minecraft

Więcej o: