Microsoft walczy o wykup Activision. Składa gwarancję wobec Sony

Microsoft złożył obietnicę wobec Sony, deklarując dostępność serii Call of Duty na konsoli PlayStation przez kolejne dziesięć lat. To efekt trwającej batalii prawniczej, która ma na celu zablokowanie największej transakcji w historii gier komputerowych. Sprzeciwia się jej głównie japońska firma.

Początkowo wydawało się, że transakcja wykupu Activision Blizzard przez Microsoft będzie wyłącznie formalnością. Jak się jednak okazuje, na drodze do dokonania największego przejęcia w branży gier stanęło wiele kłopotów. Największy zarzut wobec sytuacji stawia Sony, wskazując, że to wstęp do potencjalnej monopolizacji rynku przez producentów Xboxa.

Zobacz wideo Praca marzeń naszych dzieci, żyła złota, a zarobki? "Polska w światowej czołówce"

Sony obawia się monopolizacji rynku

Wiadomość o wykupie Activision Blizzard przez Microsoft wstrząsnęła branżą gier wideo. Twórcy systemu operacyjnego Microsoft wyłożyli na stół 69 miliardów dolarów, jednocześnie ustanawiając nowy rekord. To pozwoliło nie tylko na stałe zapisać się na kartach historii, lecz także pozyskać dostęp do wielu tytułów posiadanych przez pozyskiwane przedsiębiorstwo.

Transakcja z tego powodu zdecydowanie nie przypadła do gustu Sony, które chętnie wskazuje scenariusze prowadzące do monopolizacji rynku. Największą kartą przetargową stała się seria Call of Duty. Ta według japońskiej firmy napędza sprzedaż konsol PlayStation, a wraz z pozyskaniem jej przez największego konkurenta - producentów Xboxa - przestanie być na nie wydawana.

Microsoft z obietnicą

Transakcja jest bacznie obserwowana przez wiele urzędów monitorujących rynek i działających antymonopolistycznie. Sony zaś przekonuje, że monopol to kierunek, do którego może podążać Microsoft, jednocześnie mogąc podnieść ceny. Sugeruje przy tym następujący scenariusz: Call of Duty będzie wydawane wyłącznie na sprzęt Microsoftu w wyniku czego gracze przeniosą się z PlayStation na Xboxy. To zaś pozwoli na podniesienie cen samych konsol i związanych z nimi usług, do których gracze będą musieli przywyknąć z braku alternatywy.

Słowa zdają się trafiać do komisji, które coraz głębiej badają transakcję pomiędzy Gigantem z Richmond. Microsoft w ostatnim czasie miał jednak zaproponować rozwiązanie, które zadowoli zarówno regulatorów prawnych, jak i Sony. Firma bowiem obiecała zagwarantowanie dostępu PlayStation do serii Call of Duty przez kolejne dziesięć lat.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.