Największa transakcja w historii gier. Przyjrzy się jej Komisja Europejska

Blisko 70 miliardów dolarów zdecydował się zapłacić Microsoft w zamian za wykupienie Activision Blizzard. To największa transakcja w historii gier komputerowych, która momentalnie skupiła na sobie wzrok władz. Komisja Europejska podjęła decyzję o szczegółowym dochodzeniu.

Na początku 2021 roku w branży gier komputerowych doszło do największej transakcji w historii. Microsoft, firma odpowiedzialna między innymi za stworzenie systemu operacyjnego Windows, zdecydowała się wykupić Activision Blizzard. Dzięki transakcji "Zieloni" mieli wzbogacić się o wiele popularnych tytułów. Porozumienie zawarte pomiędzy firmami zwróciło jednak uwagę władz.

Zobacz wideo F1 22 NA PS5. Nowi kierowcy, najnowszy tor, duże zmiany w menu

Szczegółowe dochodzenie

Komisja Europejska poinformowała o potrzebie przeprowadzenia szczegółowego dochodzenia w sprawie wykupu Activision przez Blizzard. Do takiej decyzji doszło po kilkutygodniowej analizie umowy, która miała wyznaczony termin końcowy do 8 listopada bieżącego roku. Władze uznały jednak, że wymagane jest więcej czasu, dając sobie dodatkowe 90 dni, co 23 marca 2023 roku.

Europejskie władze obawiają się bowiem, że transakcja pomiędzy gigantami może zaburzyć konkurencyjność na rynku konsol i gier komputerowych. Activision Blizzard bowiem posiada wiele popularnych marek, z czego najbardziej wyróżnia się seria Call of Duty. Istnieją obawy, że tytuł może zostać zablokowany na konkurencyjnych dla Microsoftu platformach i usługach streamingowych.

Największy deal w branży gier

Microsoft pozyskując Activision Blizzard wyłożył na stół 68,7 miliarda dolarów. Transakcja pozwoli firmie odpowiedzialnej między innymi za stworzenie Xboxa na stanie się jednym z największych potentatów gier komputerowych. Za sprawą transakcji do marki należeć będą takie gry jak Diablo, Call of Duty, WarCraft czy StarCraft.

Firmy współpracują z władzami poszczególnych regionów i państw, aby jak najszybciej przeprocesować wszystkie ewentualne dochodzenia. Zakończenie transakcji planowo ma wydarzyć się przed czerwcem przyszłego roku, albowiem to wtedy kończy się rok fiskalny.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.