Greenwood, Overmars czy Robinho. Było ich więcej. Kto jeszcze został usunięty z gier FIFA?

Zdarza się, że poszczególni gracze zostają usunięci z bazy zawodników. To przypadki wyjątkowe, a ich powody bywają różne - zazwyczaj niestety przykre. Na przestrzeni lat przytrafiało się to zarówno mniejszym jak i większym piłkarzom. W samej FIFIE 22 też można doliczyć się kilku.

Trafienie do serii gier FIFA jest małym marzeniem każdego młodego, aspirującego piłkarza. Przez serię przewinęły się setki tysięcy różnych zawodników. Większość z nich znika z tytułu dopiero po zakończeniu swojej kariery. Nie zdarza się to jednak wszystkim, gdyż czasem wypadają z FIFY przedwcześnie. Dzieje się tak w efekcie poważnych kontrowersji wokół danego zawodnika bądź dużo bardziej drastycznego wydarzenia - śmierci.

Zobacz wideo Historia serii FIFA - od Świerczewskiego do Mbappe

Mason Greenwood

Najświeższy z wymienionych przypadków. Ledwie 20-letni Mason Greenwood zapowiadał się na wielką gwiazdę Manchesteru United i reprezentacji Anglii. Wychowanek "Czerwonych Diabłów" od kilku sezonów budował swoje nazwisko w świecie piłki, zyskując coraz większe grono sympatyków. Niestety poza boiskiem nie wszystko co robił, prezentowało się tak kolorowo.

Na początku obecnego roku do sieci trafiły materiały byłej dziewczyny Greenwooda, według których miał stosować wobec niej przemoc i przymuszać do stosunków płciowych. Materiały mocno obciążały piłkarza. Piękny sen młodego Anglika zaczął walić się na jego własnych oczach. Jego portale na social-mediach zostały zalane ubliżającymi mu komentarzami. Manchester odsunął go od gry. Doszło nawet do tego, że kibice, którzy zakupili koszulkę 20-latka, otrzymali możliwość jej darmowej wymiany.

Greenwood wyszedł z aresztu na początku lutego, ale śledztwo w sprawie jest cały czas prowadzone. EA Sports już usunęło go z bazy FIFY 22. Nie można nim zagrać w żadnym z dostępnych trybów. 

Mason Greenwood zwolniony z aresztu. Są najnowsze informacjeMason Greenwood zwolniony z aresztu. Są najnowsze informacje

Robinho

Niespełnione, złote dziecko brazylijskiej piłki. Robinho w swojej karierze reprezentował barwy wielu znamienitych klubów. Od Realu Madryt, przez Manchester City, aż po AC Milan. W żadnym z nich nie pokazał pełni swoich możliwości. Mówiło się o nim jak o wielu innych Brazylijczykach - uparty, o wyjątkowo trudnym charakterze, lubiący zabawy i wyjątkowo niepokorny. Gdzie go to doprowadziło?

Po latach na jaw wyszła sprawa wyjątkowo uderzająca w osobę Robinho. W 2013 roku miał się on dopuścić zbiorowego gwałtu na Albance. Do przestępstwa miało dojść we Włoszech, kiedy Brazylijczyk grał w Milanie. Włoski sąd wydał wyrok skazujący piłkarza na dziewięć lat więzienia, ale od tamtego Robinho nie pojawił się we Włoszech i póki co nie trafił za kratki. Sprawa wciąż jest rozwojowa i nie jest pewne, czy brazylijskie władze zareagują w konkretny sposób na występek emerytowanego już zawodnika.

Więcej treści gamingowych na Gazeta.pl.

Robinho ostatni raz pojawił się we wczesnej wersji FIFY 19. W finalnej edycji już go tam nie było - EA Sports zdecydowało się go z niej usunąć.

Chad 'SPUNJ' BurchillPoświęcił tej grze całe życie

Marc Overmars

Nietypowy przypadek, bowiem tyczący się piłkarza, który miał w FIFIE status i kartę Ikony. Marc Overmars nie jest więc klasycznym przykładem, choć z gry usunięto go ledwie kilka tygodni temu. Legendarny gracz i działacz Ajaxu Amsterdam splamił swoją reputację aferą, jaka ujrzała światło dzienne na początku lutego.

Według doniesień Overmars wysyłał pracowniczkom klubu wyjątkowo sprośne wiadomości. Ich treść stanowczo przekraczała granicę niewinnych żartów. Władze Ajaxu momentalnie zareagowały. Po wspólnych dyskusjach Overmars opuścił pozycję dyrektora sportowego, którą pełnił od niemal dekady.

Jest mi wstyd. Zwłaszcza w przypadku kogoś na moim stanowisku takie zachowanie nie może być w żaden sposób usprawiedliwione. W ubiegłym tygodniu skonfrontowałem się z doniesieniami na temat mojego zachowania i jak ono wpływa na innych. Nie zdawałem sobie sprawy, że przekraczam granicę, ale dotarło to do mnie w ostatnich dniach.

Tak skomentował sprawę sam Holender. Jego karta Ikony nie jest już obecna w FIFIE 22. Overmars pojawiał się w serii od kilku części, lecz w tej nastał definitywny koniec tej współpracy. Akurat gracze nie będą na to specjalnie narzekać - karta Holendra nigdy nie była przez nich wyjątkowo lubiana.

Ajax Amsterdam i Marc OvermarsUjawniono, co było w odrażających wiadomościach Overmarsa. "Druzgocące"

Adam Johnson

Adam Johnson był solidnym ligowcem w Premier League, który zaliczył nawet kilkanaście występów w angielskiej reprezentacji. Szybki skrzydłowy miał okazję grać dla Manchesteru City czy Sunderlandu. Kojarzył go każdy sympatyk wyspiarskiej piłki, ale w pewnym momencie usłyszał też o nim cały świat.

Johnson to "bohater" jednego z największych skandali w historii piłki nożnej. W 2015 piłkarza oskarżono o współżycie seksualne z 15-letnią dziewczyną. Jak się później okazało, Johnson wielokrotnie spotykał się z niepełnoletnią, która była zagorzałą fanką Sunderlandu. W marcu 2016 roku piłkarza skazano na sześć lat więzienia. Finalnie wyszedł z niego po odbyciu połowy kary.

Jego kariera piłkarska była zrujnowana, a wraz z nią również i wizerunek. Johnson wyleciał z gier FIFA z jasnych przyczyn i niemal pewny jest fakt, że nigdy do nich nie wróci.

Kirył 'ANGE1' KarasiowPrzestali wypłacać pensję Ukraińcowi. Powód? Nie może grać

Gylfi Sigurðsson, Benjamin Mendy

Te dwa skandale wstrząsnęły Premier League na samym starcie obecnego sezonu. Piłkarze renomowanych i znaczących zespołów z całej stawki. Gylfi Sigurðsson z Evertonu i Benjamin Mendy z Manchesteru City zostali oskarżeni o poważne przestępstwa.

Sigurðssona aresztowano w lipcu pod zarzutem pedofilii. Piłkarz wyszedł za kaucją, lecz to nie rozwiązało jego problemów. Everton odsunął Islandczyka od gry, a on sam stracił umowy partnerskie. Wyprowadziła się od niego żona. Obecnie nawet specjalnie nie wiadomo, co dzieje się z pomocnikiem. Zupełnie wycofał się z życia publicznego, zaś jego kariera stanęła w kropce.

Sprawa Mendy'ego jest jeszcze bardziej rozwojowa. Francuza oskarżono w sumie o siedem gwałtów, a w miarę postępowania pojawiały się kolejne zgłoszenia. City zawiesiło go na czas śledztwa. Mendy wyszedł z aresztu za kaucją. Jego proces jest planowany na czerwiec.

Filip 'tudsoN' Tudev, Anonymo EsportsESL Mistrzostwa Polski. Mecz tygodnia wyjątkowo jednostronny. Niespodziewany lider

Emiliano Sala, Junior Malanda, Ahmet Çalik, Davide Astori i inni

Usunięcie z FIFY może być też konsekwencją wyjątkowo tragicznych wydarzeń. Dzieje się tak, kiedy dany zawodnik umiera. EA Sports decyduje się na taki krok, choć niektórzy uważają, iż pozostawienie gracza w bazie gry byłoby pewną formą upamiętnienia.

Katastrofa lotnicza Emiliano Sali, wypadki samochodowe Juniora Malandy i Ahmeta Çalika, nagły zawał Davide Astoriego - to smutne punkty w historii piłki nożnej. Życie piłkarzy kończyło się przedwcześnie. Sala leciał do Anglii, by dołączyć do nowego klubu. Malanda był młodzieżowym reprezentantem Belgii; wielką nadzieją krajowej piłki. Ahmeta Çalika znał Konrad Michalak, który razem grał z nim w Konyasporze. Turek zginął niedawno, bo w styczniu. Po Astorim płakały całe Włochy.

W FIFIE karty jedynie kilku Ikon należą do nieżyjących osób. EA podchodzi do wielu wrażliwych tematów bardzo asekuracyjnie, stąd decyzje o wycofywaniu danych zawodników. 

Matka Emiliano Sali przerywa milczenie. Matka Emiliano Sali przerywa milczenie. "Chcę, żeby świat poznał prawdę"

Więcej o: