Chiny niszczą rynek gier. 14 tysięcy firm zakończyło działalność

Gry komputerowe to jeden z największych wrogów Chin w ostatnich latach. Tamtejsza władza coraz bardziej zaostrza przepisy dotyczące tego sposobu rozrywki. W efekcie w Państwie Środka zniknęło 14 tysięcy firm zajmujących się branżą gier wideo.

Chiny nie przebierają w środkach i zaostrzają przepisy, by zwalczyć rynek gier wideo w swoim kraju. Już teraz młodzież może grać tam jedynie trzy godziny tygodniowo, w wyznaczonych porach. Państwo blokuje również wydawanie nowych gier, za co zapłaciły firmy z tej branży.

Zobacz wideo Zobacz pierwsze minuty Far Cry 6!

Zatrzymanie rynku

Wczoraj informowaliśmy o blokowaniu wypuszczania nowych gier na rynek chiński. Narodowa Administracja Prasy i Publikacji (w skrócie NPPA) nie wydawała nowej licencji twórcom gier od lipca 2021 roku. Co więcej, nie jest to pierwsza tego typu zagrywka tamtejszej władzy. W 2018 roku w Państwie Środka zakazano tworzenia nowych gier. Nie był to długi okres, ale skutecznie wykorzenił sporo firm z rynku.

Xbox Game PassNowe darmowe gry na Xbox Game Pass. W styczniu jeden hit

Więcej treści esportowych znajdziesz też na Gazeta.pl

Producenci gier ponownie dostają po głowie, po tym jak NPPA przestała publikować listę dopuszczonych do stworzenia gier. Efekt? South China Morning Post twierdzi, że skutkowało to zamknięciem 14 tysięcy lokalnych deweloperów i firm z branży gamingowej.

Zapewne na tym się nie skończy, bowiem Chiny nie zamierzają nagle zmienić swojej polityki. Blokada z 2018 roku trwała 10 miesięcy, obecnie tamtejszy rynek gier wideo mierzy się z zaledwie sześciomiesięczną stagnacją. Można przypuszczać, że chiński rząd będzie mroził branżę jeszcze przez jakiś czas.

Dlaczego Chiny tak zawzięcie walczą z gamingiem? Spora część społeczeństwa jest bowiem uzależniona od gier, nawet w takim stopniu, że nie chodzi do pracy. Niektórzy Chińczycy są w stanie zarabiać na życie ze sprzedaży dobrych kont do gier. Taka postawa nie podoba się komunistycznej władzy.

W 2021 roku w Chinach wprowadzono kolejne ograniczenie, które zezwala niepełnoletnim na grę jedynie przez 3 godziny w tygodniu. Przewidziano do tego wyznaczone pory – to czas pomiędzy 20 a 21 w piątki, soboty i niedzielę oraz święta. By grać online, należy zaś zarejestrować się przy użyciu prawdziwego imienia i nazwiska oraz numeru indentyfikacyjnego.

Cyberpunk 2077Polskie gry docenione. Cyberpunk 2077 w elitarnym gronie

Więcej o: