Ogromne odszkodowanie za dyskryminowanie pracownic. Gigant zapłaci 100 milionów dolarów

Dobiega końca sprawa, która miała swój początek w 2018 roku. Riot Games zaproponował ugodę w pozwie o dyskryminację pracownic. Firma związana z produkcją gier zgodziła się na wypłatę 100 milionów dolarów.

Producent takich gier jak League of Legends i Valorant ma od 3 lat kłopoty związane ze sprawą dyskryminację pracownic. Problemem była nierówność płac między kobietami a mężczyznami. Teraz Riot Games zapłaci ogromną kwotę za błędy.

Zobacz wideo Esportowe abecadło. Poznaj najważniejsze pojęcia w League of Legends

Problemy Riotu

Czego dotyczy dokładnie cała sprawa? W 2018 roku obecne i byłe pracowniczki Riot Games wniosły pozew o dyskryminację płacową ze względu na płeć. Ponadto pozew zawierał takie oskarżenia jak molestowanie seksualne i niewłaściwe zachowanie wobec pracownic.

Początkowo firma chciała szybko ugasić pożar, proponując 10 milionów dolarów odszkodowania. Departament Uczciwego Zatrudnienia i Mieszkalnictwa Stanu Kalifornia zablokował jednak takie rozwiązane, uznając, że jest to zdecydowanie za mała kwota. DFEH zasugerował, że kobiety mogą się domagać nawet 400 milionów dolarów odszkodowania.

Esportowe liceum w JaponiiTak wygląda szkoła marzeń? W Japonii powstało pierwsze takie liceum na świecie

Więcej treści esportowych znajdziesz też na Gazeta.pl

Wielki dzień dla kobiet z firmy

Ostatecznie ustalono nową ugodę w porozumieniu z DFEH i Oddziałem Egzekwowania Standardów Pracy Stanu Kalifornia, a także indywidualnymi wnioskodawcami. Tym samym Riot Games ma łącznie zapłacić 100 milionów dolarów odszkodowania. 20 milionów dolarów pochłoną koszty sądowe, 80 milionów dolarów zaś trafi do byłych i obecnych pracownic. Według danych co najmniej 1065 przedstawicielek studia i 1300 pracowniczek kontraktowych jest uprawnionych do odszkodowania.

- To wielki dzień dla kobiet z Riot Games – i dla kobiet pracujących w branży wideo i technologicznej, które zasługują na pracę w miejscu wolnym od molestowania i dyskryminacji – skomentowała Genie Harrison, prawniczka reprezentująca poszkodowanych. To jednak nie koniec walki o równość, bowiem ugodę musi jeszcze zatwierdzić sąd. Niemniej wszystko jest na dobrej drodze, by poszkodowane kobiety odnalazły sprawiedliwość.

Zlatan Ibrahimović otrzymał nową kartę w FIFIE.Zlatan pogodzony z EA Sports? Szwed czekał na to 431 dni

Więcej o: