Dlaczego telewizory LG OLED są najlepsze do przeżywania sportowych emocji?

Jest takie wydarzenie raz na cztery lata, które ogląda cały świat. Wszyscy o nim mówią, zwycięzcy stają się narodowymi bohaterami, a rywalizacja stwarza nowych herosów. Mowa o Igrzyskach Olimpijskich. Warto zadbać o to, aby tak wyjątkowe wydarzenie obejrzeć w komfortowych warunkach, a takie mogą nam zapewnić najnowsze telewizory LG OLED z serii G1 Gallery i C1.

Czym tak naprawdę wyróżniają się matryce OLED? Doskonałą jakością obrazu, którą gwarantują samoświecące piksele. Dzięki nim możliwe jest osiągnięcie szerokiego zakresu barw, praktycznie nieskończonego kontrastu oraz głębokiej czerni. Kto choć raz widział OLED-a na żywo, doskonale wie, jak wielka jest przepaść pod względem jakości pomiędzy nim a standardową konstrukcją LCD. Ta druga zupełnie nie radzi sobie z reprodukcją czerni, co jest zasługą niedoskonałego podświetlenia strefowego, którego w przypadku OLED-ów po prostu nie ma.

Widać każdy szczegół

Ważną informacją dla fanów sportu jest fakt, że telewizory LG OLED pozwalają w całości wykorzystać potencjał transmisji nadawanych w technologii HDR (standard HLG), która powoduje, że kolory wyglądają niezwykle realistycznie. Całość dopełnia matryca o częstotliwości odświeżania 120 Hz, która zapewnia płynne odtwarzanie dynamicznych obrazów w rozdzielczości 4K. W tym przypadku oznacza to, że oglądając na przykład biegacza bijącego rekord świata na 100 metrów, widowiska nie zepsuje efekt smużenia czy charakterystyczna poświata, która jest widoczna szczególnie w przypadku szybko lecącej piłki. To jednak nie koniec dobrych wiadomości. Ekrany OLED mają bardzo szerokie kąty widzenia, więc osoby oglądające zawody, niezależnie od miejsca, w którym siedzą, będą mogły cieszyć się obrazem w wysokiej jakości.

Przydatną funkcją może być także Alert Sportowy, czyli opcja powiadomień o meczach ulubionych drużyn. Niezależnie od tego co aktualnie oglądamy, dzięki alertom pojawiającym się na ekranie, możemy na bieżąco śledzić losy ulubionego zespołu i jeżeli sytuacja tego wymaga, błyskawicznie przełączyć się na transmisję meczu.

Jak w każdym współczesnym sprzęcie, również i w telewizorach LG OLED procesor pełni niezwykle ważną rolę. W seriach G1 Gallery i C1 zastosowano układ najnowszej generacji α9 Gen4 AI, który wykorzystuje sztuczną inteligencję do przetwarzania dźwięku i obrazu. Funkcja AI Picture Pro rozpoznaje sylwetki, rozróżnia pierwszy plan od tła i przetwarza każdy obiekt, pozwalając na uzyskanie bardziej przestrzennego efektu. Dzięki temu bez wychodzenia z domu możemy zbliżyć się do wrażeń wizualnych zarezerwowanych wyłącznie dla kibiców siedzących na trybunach.

Jednak to nie jedyny przykład zastosowania sztucznej inteligencji. Procesor rozpoznaje także gatunek oglądanego przez nas programu, jednocześnie optymalizując parametry obrazu do aktualnie panujących warunków oświetleniowych w pomieszczeniu. Jak to możliwe? Telewizory LG OLED wyposażone są w czujnik, który analizuje poziom natężenia światła w otoczeniu. Jeżeli więc wieczorną transmisję oglądamy w zupełnej ciemności, telewizor delikatnie zmniejszy jasność ekranu, by tym samym zwiększyć komfort odbioru.

Równie istotny co obraz jest dźwięk, dlatego telewizory LG OLED bardzo priorytetowo traktują tę kwestię. A wszystko za sprawą funkcji AI Sound Pro, która zapewnia wirtualny dźwięk 5.1.2 – i wcale nie trzeba podłączać dodatkowych głośników, żeby cieszyć się przestrzenną ścieżką audio, która miejscami może przytłoczyć swoją intensywnością niczym dźwięk setek wyjących wuwuzel po strzelonym golu. Warto także zwrócić uwagę na obecność jednej funkcji, która znacząco poprawia komfort odbioru. Chodzi o automatyczną regulację głośności, która niweluje skoki dźwięków na przykład podczas przełączania się z transmisji telewizyjnej na żywo do aplikacji z powtórkami.

Telewizory OLED idealne również do gier

Co w sytuacji, gdy będziemy chcieli odpocząć od sportu i włączyć ulubioną grę? Tutaj także za sprawą wielu zaawansowanych systemów oraz doskonałych parametrów samej matrycy telewizory LG OLED oferują wirtualną rozrywkę na najwyższym poziomie. Dowód? Sprzęt południowokoreańskiego producenta jest oficjalnie polecany do flagowej konsoli Xbox Series X.

Jest to zasługą m.in. obecności funkcji VRR, czyli Variable Refresh Rate, która sprawia, że telewizor synchronizuje matrycę ze sygnałem pochodzącym z konsoli, dzięki czemu obraz jest zawsze płynny, bez tak niechcianego efektu, jakim jest na przykład rozrywanie. Tutaj na pomoc przychodzą także znane w gamingowym świecie systemy, czyli NVIDIA G-SYNC i AMD FreeSync. W efekcie, bez względu na to, czy podłączamy konsolę, czy laptopa – zawsze mamy pewność, że wyciśniemy z naszej ulubionej gry (przynajmniej pod względem ustawień grafiki) wszystko co najlepsze.

W optymalizacji obrazu niemałą rolę odgrywa także HGiG, czyli HDR dla gier, który znacznie poprawia widoczność w jasnych i ciemnych scenach. Fanów gier na konsole najnowszej generacji ucieszy również złącze HDMI 2.1, dzięki któremu możemy grać w rozdzielczości 4K i 120 kl./s. Co istotne, LG przygotowało specjalne menu Game Optimizer, z którego poziomu ustawimy wszystkie opcje związane z grami. Jeżeli ktoś jednak nie lubi ręcznej regulacji ustawień, to również mamy dobrą wiadomość - telewizor sam potrafi rozpoznawać gatunek gry i automatycznie dostosuje odpowiednie parametry obrazu.

Estetyczna uczta. Telewizor jak obraz?

Ekrany telewizorów LG OLED G1 Gallery wykonano w technologii OLED evo, która zwiększa jasność obrazu i poprawia wyrazistość elementów na ekranie. Modele G1 Gallery mają również jeszcze jeden duży atut. Chodzi o specjalny uchwyt, który jest dostarczany razem z telewizorem i który sprawia, że telewizor przylega do ściany i wygląda niczym obraz. Z kolei modele z serii LG OLED C1 są dostępne z designerskimi obudowami , a do wyboru mamy różne wersje kolorystyczne telewizora, wśród których znaleźć możemy Meteor Titan i Vanilla White.

Telewizory LG G1 Gallery doskonale wyglądają na ścianie.Telewizory LG G1 Gallery doskonale wyglądają na ścianie. fot. LG

Na koniec jedna ważna informacja dotycząca zdrowia naszych oczu. Telewizory LG OLED otrzymały certyfikat TUV Rheinland potwierdzający brak migotania obrazu i niski poziom emisji niebieskiego światła. Dlaczego to takie istotne? Jak dowodzą badania naukowe, nadmiar niebieskiego światła może powodować rozdrażnienie czy bezsenność. W tym kontekście uspokoić może nas informacja, że telewizory LG OLED emitują go zaledwie 29 proc., co jest dwa razy mniejszą wartością niż w przypadku konstrukcji wyposażonych w ekrany LCD. Wnioski? Po obejrzeniu kilku meczów z rzędu nasze oczy nadal będą wypoczęte, a my nie powinniśmy odczuwać zmęczenia.

Czy warto kupić duży telewizor? Odpowiedź brzmi tak, bo w przypadku najnowszych matryc OLED obraz jest jeszcze bardziej efektowny, a wszelkiego rodzaju wybuchy w grach czy dynamiczne wydarzenia na sportowych arenach potrafią wywołać gęsią skórkę. Telewizory z serii G1 Gallery to modele o przekątnych 55, 65 i 77 cali, zaś C1 to 48, 55, 65, 77 i 83 cali – mamy więc pewność, że każdy znajdzie coś dla siebie. Do zakupu dodatkowo może zachęcać promocja, w ramach której do wybranego modelu LG OLED za darmo dodawana jest flagowa konsola Xbox Series X.

Więcej o: