POLISH ESPORT CUP 2020. Co nowego w drugim sezonie? Wszystkie turnieje OPEN. Każdy może wziąć udział!

Organizatorzy wydarzenia postanowili diametralnie zmienić rozgrywki w drugim sezonie. Kilkutygodniowe ligi zostały zastąpione przez trzy krótkie cykle turniejowe. W turnieju pod patronatem Actina PACT oraz Sport.pl uczestnicy powalczą o łączną pulę 54 tysięcy złotych.
Zobacz wideo

W turnieju Polish Esport Cup 2020 kilkutygodniowe ligi zostały zastąpione przez trzy krótkie cykle turniejowe, które odbędą się w następujących terminach:

  • Tura 1: 07.10.2020 – 18.10.2020 (zapisy od 03.10.2020 godz. 12:00 do 05.10.2020 godz. 23:59)*
  • Tura 2: 28.10.2020 – 08.11.2020 (zapisy od 24.10.2020 godz. 12:00 do 26.10.2020 godz. 23:59)**
  • Tura 3: 18.11.2020 – 29.11.2020 (zapisy od 14.11.2020 godz. 12:00 do 16.11.2020 godz. 23:59)***

*/**/*** - zapisy do rywalizacji w Assetto Corsa trwają przez cały okres turniejowy

Każda z tur jest niezależnym turniejem, zatem udział można brać w każdej z nich, ale nie jest to konieczność. Zmianie uległy też same gry. Jakkolwiek nadal możemy zagrać w Counter Strike: Global Offensive czy Valoranta, tak jako nowy tytuł pojawiła się królowa gier z cyklu SIM RACING czyli Assetto Corsa. Pula nagród gotówkowych wynosi obecnie 54.000 zł i dzieli się ona równo na każdą z tur, a podział na poszczególne gry i miejsca zajęte w tych rozgrywkach wygląda tak:

  • Counter Strike: Global Offensive 5vs5 OPEN: 1sze: 10.000 zł/ 2gie: 1.000 zł/ 3cie: 500 zł/ 4te: 500 zł
  • Valorant 5vs5 OPEN: 1sze: 3.000 zł/ 2gie: 500 zł/ 3cie: 250 zł/ 4te: 250 zł
  • Asseto Corsa: 1sze: 1.000 zł/ 2gie: 500 zł/ 3cie: 250 zł/ 4te: 250 zł

Zmianie uległy też same rozgrywki. Poprzednio mieliśmy długie kilkutygodniowe ligi, a obecnie po trzy krótsze turnieje w każdej z gier. Jak to wiec faktycznie wygląda, jeżeli chodzi o samo rozegranie turniejów?

Counter Strike: Global Offensive 5vs5 OPEN

W pierwszym tygodniu każdej z tur odbędą się aż cztery rundy otwartych kwalifikacji (RO128). Zapewnia to duży komfort drużynom, które np. nie mogą startować w dany dzień kwalifikacyjny - mają nadal do wyboru trzy inne dni. Jest to też szansa dla drużyn, którym przysłowiowo ‘podwinie się noga’ w którymś z etapu otwartych kwalifikacji. Z otwartych kwalifikacji do etapu zamkniętych kwalifikacji przechodzą dwie drużyny.

Etap zamkniętych kwalifikacji składa się z ośmiu drużyn, które awansowały z wcześniejszego etapu. Do fazy finałowej przejdzie aż 50% z nich, co więcej - ponownie jest szansa na ewentualne błędy, gdyż etap ten rozgrywany jest w formule drabinki z podwójną eliminacją. Wszystkie mecze rozgrywane są w systemie BO3.

Faza finałowa to już klasyczna drabinka rozpoczynająca się od ćwierćfinałów, w których zmierzą się cztery zwycięskie drużyny z zamkniętych kwalifikacji z czterema drużynami zaproszonymi przez organizatorów.

System przyznawania zaproszeń ściśle związany jest z rankingiem polskich drużyn prowadzonym przez partnera wydarzenia, czyli Cybersport.pl. Do każdej tury zaproszona została drużyna z samej czołówki rankingu, jak również dwie z niższych pozycji. Całość składu uzupełni jedna drużyna spoza granic naszego kraju. Jest to zauważalna różnica względem pierwszej edycji, gdzie rozgrywki dedykowane były wyłącznie dla drużyn semi-pro. Tym razem zdecydowano, iż bardzo dobrym pomysłem będzie możliwość dania szansy tym drużynom zmierzenia się z bardziej utytułowanymi kolegami. To też szansa na pokazanie się w samym rankingu Cybersportu, gdyż wszystkie mecze rozgrywane w ramach Polish Esport Cup będą się do tego rankingu liczyły.

Valorant 5vs5 OPEN

Tu podobnie jak w przypadku CS:GO w pierwszym tygodniu w ciągu trzech dni odbędzie się faza sześciu tur eliminacji z których wyłonione zostanie czternaście drużyn do fazy finałowej. Wszystkie mecze na tym etapie rozegrane zostaną w formacie BO1. W fazie finałowej zmierzą się one z dwoma drużynami zaproszonymi przez organizatora w formie drabinki podwójnej eliminacji. Wszystkie mecze na tym etapie rozgrywek zostaną rozegrane w formacie BO3.

Asseto Corsa:

Turniej składa się z pięciu wyścigów, a miejsca w turnieju będą przyznawane na podstawie punktacji zdobytej we wszystkich z nich. Nie oznacza to natomiast konieczności udziału w każdym wyścigu. Każdy może spróbować szczęścia w rywalizacji chociażby na jednym z torów. Zapisy trwają więc codziennie, przez cały okres danej tury wyścigów. Auta jakimi będą się ścigać kierowcy do samego końca będą tajemnicą co ma na celu wyrównać szansę w rywalizacji. Dosłownie każdy może wziąć udział w tzw. Pre-kwalifikacjach i na podstawie uzyskanego najlepszego czasu wziąć udział w finalnym wyścigu na jednym z trzech serwerów: SILVER, GOLD lub PLATINUM lub innych o niższym poziomie trudności. To naprawdę świetna zabawa, w której amatorzy mogą rywalizować na jednym torze z profesjonalnymi zawodnikami.

Zapisy do rozgrywek ruszają już dzisiaj i potrwają do końca wtorku (6 października). Więcej informacji na temat drugiej edycji Polish Esport Cup, której partnerem jest Sport.pl, znajdziecie na naszym portalu lub na profilach turnieju w mediach społecznościowych.

Tekst przygotowany przy współpracy z współorganizatorem Actina Pact.

Masz ciekawy temat związany z esportem? Wiesz o czymś, co warto nagłośnić? Chcesz zwrócić uwagę na jakiś problem? Napisz do nas: sport.kontakt@agora.pl.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.