Większość kibiców czeka na szczepionkę na koronawirusa. Inaczej nie wróci na stadiony

Trzech na czterech Amerykanów nie wróci na obiekty sportowe, dopóki nie zostanie wynaleziona szczepionka na koronawirusa. Tak wynika z ankiety przeprowadzonej na Seton Hall University w New Jersey.

- Jestem prawie pewien, że obecnie jesteśmy już w szczytowym punkcie pandemii - mówił Donald Trump podczas czwartkowego briefingu prasowego w Białym Domu. W USA zakażonych koronawirusem jest już blisko pół miliona osób. Łączna liczba ofiar śmiertelnych wzrosła 16 686, z czego 1783 osoby zmarły w ciągu ostatnich 24 godzin. - Ten wirus zwraca uwagę i szacunek narodu - zauważył Rick Gentile, dyrektor instytutu badawczego Sports Poll na katolickim uniwersytecie Seton Hall w New Jersey, gdzie przebadano nastroje społeczne wśród fanów sportu.

A te, niestety, nie są najlepsze, bo aż 72 procent ankietowanych przyznało, że nie wróci na obiekty sportowe, dopóki nie zostanie wynaleziona szczepionka na koronawirusa. Tylko 13 procent stwierdziło, że czuje się bezpiecznie, a 12 procent zaznaczyło, że wróci do hal i na stadiony tylko w sytuacji, kiedy udałoby się zachować dystans społeczny (margines błędu badania wynosi 3,6 procent).

Zobacz wideo Artur Szpilka: Ciężko jest nie zwariować. Koledzy z Hiszpanii piszą, że wojsko goni

Donald Trump: Fani też chcą wrócić

Według wielu ekspertów medycznych szczepionka na koronawirusa nie będzie dostępna wcześniej niż w 2021 roku. Ale Amerykanie widzą wyjście z tej sytuacji, bo według sondażu, bardzo chętnie wróciliby wcześniej do oglądania sportu tylko w telewizji. Aż 76 procent stwierdziło, że śledziłoby transmisje z taką samą uwagą, jak wcześniej. Tylko 16 procent byłoby mniej zainteresowane, a 7 procent uznało, że byłoby zainteresowane nawet bardziej.

Ale razie sport w USA się zatrzymał. Trump podczas sobotniej telekonferencji z komisarzami sportowymi przyznał jednak, że ma nadzieję, iż wkrótce zacznie normalnie funkcjonować. - Fani też chcą wrócić. Chcą oglądać koszykówkę, baseball, piłkę nożną, hokej. Chcą zobaczyć swój sport. Chcą wyjść na pola golfowe i oddychać świeżym powietrzem - mówił Trump po spotkaniu z przedstawicielami najważniejszych rozgrywek sportowych w kraju (NHL, NBA, WNBA, MLS, NFL, MLB, WWE, PGA Tour, UFC, NASCAR i IndyCar).

Prezydent USA dodał, że sezon NFL, który ma wystartować wrześniu, powinien rozpocząć się normalnie. Jednak większość Amerykanów - według sondażu Seton Hall - nie podziela jego zdania i nie jest tak entuzjastyczna nastawiona, bo tylko 6 procent wskazuje, że NFL rozpocznie się zgodnie z planem. 70 procent stwierdziło, że liga w ogóle nie powinna wystartować, jeśli nadal trzeba będzie zachowywać dystans społeczny. A 46 procent uważa, że sport w ogóle nie zostanie wznowiony do końca 2020 roku.

Przeczytaj też:

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.