FIVB ma odwołać ostatnie rozgrywki w siatkówce! Reprezentacja Polski nie zagra żadnego meczu?

Jedyną imprezą, która pozostaje jeszcze w kalendarzu siatkarskich kadr narodowych na rok 2020, jest Liga Narodów. Jak donosi Gian Luca Pasini, dziennikarz "La Gazetta dello Sport" rozgrywki mają zostać odwołane, a FIVB ogłosi to pod koniec kwietnia. Wtedy najprawdopodbniej polscy siatkarze i siatkarki pozostaną bez sezonu reprezentacyjnego.

Rozgrywki, które wielu trenerów i zawodników nazywa niepotrzebnymi początkowo miały być początkiem zmagań reprezentacji siatkarzy i siatkarek. W połowie marca FIVB poinformowało jednak o ich przeniesieniu ze względu na epidemię koronawirusa na czas po planowanych na przełom lipca i sierpnia igrzyskach olimpijskich w Tokio

Zobacz wideo Bartosz Kurek o koronawirusie: Nie słuchajmy blogerów, modelek, gwiazd

Siatkarska Liga Narodów odwołana?

- Decyzja o przełożeniu VNL zagwarantuje zawodnikom możliwość skupienia się na własnym zdrowiu i formie i pozwoli krajowym ligom, które musiały teraz zawiesić swoje mecze, rozegrać do końca sezony, gdy sytuacja ulegnie poprawie. FIVB patrzy oczywiście z optymizmem w przyszłość i czujemy się zobowiązani do rozegrania naszych zawodów po igrzyskach olimpijskich; będziemy też nadal ściśle z Wami współpracować, by znaleźć dla nich odpowiedni przyszły termin - napisano wówczas w oficjalnym komunikacie, opublikowanym m.in. na stronie PZPS.

Teraz i ten scenariusz wydaje się być coraz mniej prawdopodobny. Przeniesienie igrzysk olimpijskich w Tokio na 2021 rok sprawiło, że sezon pozostał bez głównej imprezy najwyższej rangi. Mistrzostwa Europy odbędą się za rok, a mistrzostwa świata za dwa lata. Dziennikarz Gian Luca Pasini poinformował, że taki obrót spraw przyspieszy decyzję FIVB o odwołaniu Ligi Narodów. Ogłoszenie ma nastąpić w końcówce kwietnia.

Bez sezonu reprezentacyjnego w 2020 roku? 

To będzie oznaczało, że w światowej siatkówce w tym roku nie będzie sezonu reprezentacyjnego. Teoretycznie można zorganizować zgrupowania i grać sparingi. Ale w perspektywie wszystkich ważniejszych wydarzeń dopiero za co najmniej rok, a także dynamicznej sytuacji związanej z epidemią koronawirusa, nie wydaje się, żeby miało to jakikolwiek sens. Trenerzy już teraz zapowiadali, że będą po prostu ustalać szczegóły kolejnych miesięcy i rozmawiać z zawodnikami o ich sytuacji prywatnie. Vital Heynen, któremu wraz z igrzyskami w Tokio miał zakończyć się kontrakt z PZPS, ma ustalić szczegóły nowej umowy z polską federacją w najbliższym czasie. Zostanie z polską kadrą na czas przygotowań i rozegrania turnieju olimpijskiego w przyszłym roku. 

Przerwa potrwa siedem miesięcy. Rewolucja w światowej siatkówce?

Epidemia koronawirusa może zatem kompletnie wywrócić światem siatkówki. Zawodnicy i zawodniczki zostaliby bez gry w klubach lub kadrach przez około siedem miesięcy, o czym w zeszłych latach nie mogło być mowy. Rzadko zdarzało się, żeby ktoś mógł sobie pozwolić na miesiąc przerwy. W "Poranku z Polsatem Sport" o swoim pomyśle na nowe zorganizowanie sezonów mówił były prezes PZPS, Mirosław Przedpełski. "Chodzi o stworzenie tzw. okien międzynarodowych, które będą organizowane w trakcie krajowych rozgrywek, przerywając je. W czasie dwutygodniowych okresów będą grać reprezentacje, tak jak to wygląda w innych dyscyplinach. Mistrzostwa Europy być może trzeba będzie zagrać w przedziale od stycznia do marca. To jest moja idea, którą promuję od dawna" - mówił działacz. 

Bez trzech polskich turniejów

Warto przypomnieć, że przez odwołanie Ligi Narodów w Polsce nie odbyłyby się trzy siatkarskie turnieje organizowane w ramach rozgrywek. Zgodnie z harmonogramem, zespół Vitala Heynena miał zmierzyć się w dniach 22-24 maja w Krakowie z reprezentacjami Serbii, Słowenii i Włoch, a w dniach 5-7 czerwca w Łodzi z Bułgarią, Chinami i Brazylią. Siatkarki w kadrze Jacka Nawrockiego miały rywalizować w czwartym tygodniu rozgrywek pań z Niemcami, Tajlandią i Brazylią. Nie wiadomo jeszcze, gdzie miałby odbyć się turniej. Daty przełożonych spotkań miały zostać podane później i przypaść na koniec sierpnia, a także prawdopodobnie pierwszą połowę września. 

Pobierz aplikację Sport.pl LIVE na Androida i na iOS-a

Sport.pl LiveSport.pl Live .