Sport.pl

Zespół F1 wyprodukował odpowiednik respiratora w 100 godzin! Pokazali moc. Nawet tysiąc sztuk dziennie

100 godzin - tyle zajęło inżynierom Mercedesa stworzenie odpowiednika respiratora z atestem. Zespoły Formuły 1 włączyły się do pomocy w walce z koronawirusem. Mercedes błyskawicznie pokazał moc inżynieryjną swojego zespołu.

Zespół specjalistów stworzyli przedstawiciele Uniwersytetu Medycznego w Londynie oraz pracownicy działu silnikowego Formuły 1 Mercedesa. W zaledwie 100 godzin od ich pierwszego spotkania wyprodukowano urządzenia CPAP (Continuous Positive Airway Pressure), które uzyskało wstępne atesty. Partia 40 takich urządzeń trafi teraz na dalsze testy. Jeśli wypadną pomyślnie, Mercedes jest w stanie produkować nawet tysiąc CPAP dziennie, zaczynając już od przyszłego tygodnia. Wiadomo, że respiratory są kluczowym narzędziem podtrzymującym życie ciężko chorych na koronawirusa. Urządzenia wspomagające oddychanie mogą je zastąpić i pomóc w intensywnej terapii. 

Nawet tysiąc respiratorów dziennie 

-  Te urządzenia są czymś pośrednim pomiędzy maską tlenową a inwazyjną wentylacją mechaniczną – powiedział prof. Mervyn Singer, konsultant ds. opieki nad pacjentami w stanie krytycznym UCLH (University College London).

- Normalnie rozwój urządzeń medycznych zająłby lata, a my zrobiliśmy to w ciągu kilku dni. Wróciliśmy do prostego istniejącego urządzenia i zaprojektowaliśmy je na nowo, aby móc je produkować szybko i na większą skalę – dodała prof. Rebecca Shipley, dyrektor UCL Institute of Healthcare Engineering.

Zobacz wideo Kombinezony kierowców muszą być ognioodporne. Nie zawsze tak było

Dane z Lombardii pokazują, że w 50 procentach przypadków CPAP mogło zastąpić wentylację mechaniczną. Specjalne maski kontrolują stały przepływ powietrza do ust i nosa. Zmniejszają wysiłek potrzebny do oddychania, ale nie zastępują go całkowicie. 

W program pomocy zaangażowały się także inne zespoły: McLaren czy Williams, jak również Airbus, Ford Rolls-Royce oraz Siemens. One z kolei otrzymały zapotrzebowanie na 10 000 respiratorów, a ich produkcja powinna rozpocząć się w przyszłym tygodniu. W międzyczasie Międzynarodowa Federacja Samochodowa wydała nakaz zamknięcia na trzy tygodnie wszystkich oddziałów silnikowych, pracujących dla Formuły 1, z wyjątkiem sytuacji, kiedy wspierają podobne akcje.

Pobierz aplikację Sport.pl LIVE na Androida i na iOS-a

Sport.pl LiveSport.pl Live .Więcej o:
Komentarze (79)
Zespół F1 wyprodukował odpowiednik respiratora w 100 godzin! Pokazali moc
Zaloguj się
 • bruna5

  Oceniono 36 razy 24

  "Na zachodzie" się działa. W Polsce tylko złotoustnie pierdoIi i wprowadza kolejne zakazy.

 • norman67

  Oceniono 30 razy 16

  A u nas co? Nie chcą dać samolotu Owsiakowi. Gdzie ja żyję? A ta obs.na kaczka z Żoliborza chce nas pozbijać. Trzeba szykować pały i zatłuc ją w pierwszy weekend po kwarantannie.

 • mimamima

  Oceniono 13 razy 13

  Zaje...iście! Szacun dla tych ludzi.

 • f451

  Oceniono 13 razy 9

  PISowski (nie) rząd i tak tego nie kupi bo kasa jest ale na propagandę.....

 • mer-llink

  Oceniono 15 razy 9

  A u nas zamiast wziąć sie do roboty, zebrało sie plenum, pardon sejm PiS-u.
  Jak w starym PRL-owskim dowcipie agronomicznym:
  - Przypuśćmy, że mamy gigantyczną letnią powódź. Zalewa pola. Na polach zboże i pszenica. Co zbiera się pierwsze?
  - Pszenicę!
  - Nie. Pierwsze zbiera sie plenum.

 • food

  Oceniono 8 razy 8

  Mało wiesz... polscy studenci/inżynierowie drukują przyłbice - a słyszałem o próbach drukowania respiratorów. Sporo ludzi (w tym emigranci) szyją maseczki. Ludzie robią zrzutki na biednych, starych itp., są inicjatywy pomocy osobom w kwarantannie. Wydawane są darmowe posiłki dla osób z ochrony zdrowia...
  Firmy przezbrajają maszyny by produkować potrzebne rzeczy - i nie wszystkie, tak ja np orlen(celowo z malej litery) żądając za np taki płyn dezynfekcyjny grubej kasy...

  Ale ważne jest coś innego... Co ty zrobiłeś by pomóc innym, oprócz marudzenia że w tym kraju są źli ludzie? Hmm?

  A ty co zrobiłeś dla innych

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 12 razy 8

  McLaren czy Williams, jak również Airbus, Ford Rolls-Royce oraz Siemens...na pewno zapomniano wymienić firmy elektrycznych aut znanego premiera.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX