Oficjalnie: MKOl wyznaczył nową datę igrzysk olimpijskich w Tokio!

W poniedziałek po południu MKOl poinformował, że igrzyska olimpijskie w Tokio odbędą się w dniach 23 lipca - 8 sierpnia 2021 roku. A paraolimpijskie kilka tygodni później: od 24 sierpnia do 5 września.

Pierwotnie igrzyska miały trwać od 24 lipca 2020 do 9 sierpnia 2020. 16 dni później miały się rozpocząć igrzyska paraolimpijskie. Pandemia koronawirusa wstrzymała jednak niemal wszystkie imprezy sportowe na świecie, w tym zawody kwalifikacyjne do Tokio 2020.

Zobacz wideo Igrzyska w Tokio przełożone.

"Te igrzyska mogą być światłem na końcu ciemnego tunelu"

W zeszłym tygodniu MKOl i japoński rząd poinformowali, że przenoszą imprezę na przyszły rok. W poniedziałek zorganizowano telekonferencję, w czasie której ustalono, że igrzyska odbędą się w terminie 23 lipca - 8 sierpnia, a paraolimpijskie rozpoczną się 24 sierpnia i potrwają do 5 września.

- Chciałbym podziękować wszystkim za jednogłośne poparcie oraz przedstawicielom zawodników, z którymi ciągle byliśmy w kontakcie. Wierzę, że razem z organizatorami podołamy temu nieoczekiwanemu wyzwaniu. Ludzkość obecnie znalazła się w ciemnym tunelu. Te igrzyska mogą być światłem na jego końcu - powiedział przewodniczący MKOl-u Thomas Bach.

MKOl wskazuje trzy najważniejsze kwestie

W specjalnym oświadczeniu MKOl podkreślił, że decyzja została podjęta w oparciu o trzy najważniejsze kwestie:

  1. Ochronę zdrowia sportowców i innych zaangażowanych osób oraz powstrzymanie pandemii koronawirusa
  2. Zabezpieczenie interesów zawodników i olimpijskiej rywalizacji
  3. Kalendarza międzynarodowych imprez

"Nowy termin daje wszystkim zaangażowanym w organizację igrzysk maksymalny czas na poradzenie sobie z ciągle zmieniającym się krajobrazem i zakłóceniami spowodowanymi pandemią koronawirusa" - opisuje MKOl i potwierdza, że wszyscy sportowcy, którzy już dostali się na IO Tokio 2020, utrzymają swoje kwalifikacje olimpijskie.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.