Sport.pl

Tenisistka apeluje do światowych władz o płatne urlopy. "Nikt o nas nie dba"

- Nikt o nas nie dba - narzeka Sofia Shapatava. 371. na świecie zawodniczka uważa, że tenisiści podczas przerwy w grze powinni otrzymywać płatne urlopy. - Światowe władze tenisa powinny pomóc nam w tych trudnych czasach. Jesteśmy ich pracownikami - przekonuje Shapatava.

Koronawirus sparaliżował świat sportu, w tym także tenis. Organizacje ATP i WTA zawiesiły rozgrywki do 7 czerwca. Władze Roland Garros przełożyły paryską imprezę na wrzesień, a z uwagi na pogarszającą się sytuację w Wielkiej Brytanii coraz bardziej prawdopodobne jest odwołanie Wimbledonu. Nie odbywają się żadne turnieje - ani te najwyższej rangi, ani najniższej. Na przerwie tracą najbardziej tenisiści z niższych pozycji.

Zobacz wideo Iga Świątek: Decyzja French Open zdziwiła mnie i zaskoczyła świat tenisa

"Władze powinny pomóc nam w tych trudnych czasach"

371. na świecie Sofia Shapatava zainicjowała petycję, w której wzywa WTA, ATP i Międzynarodową Federację Tenisową (ITF) do wsparcia finansowego zawodników, który na przerwie w rozgrywkach stracili najwięcej. Pod apelem Gruzinki podpisało się już prawie 1000 osób. - Zawodowi tenisiści na całym świecie przestali rywalizować. Najlepsi z nich mają środki na utrzymanie przez kilka miesięcy. Ci gorsi cierpią. Niewielu z nich będzie w stanie utrzymać się w codziennym życiu, a po trzech miesiącach bez rywalizacji wrócić jeszcze do gry. Organizacje odpowiedzialne za prowadzenie tenisa powinny pomóc zabezpieczyć zawodników, a przynajmniej pomóc im w tych trudnych czasach - napisała Shapatava.

Shapatava chce płatnych urlopów dla tenisistów

- Wiele firm organizuje dziś swoim pracownikom płatne urlopy, a tenisiści także są pracownikami światowych organizacji tenisowych. Uważam, że powinniśmy uzyskać jakieś wsparcie, bo płacimy podatki, opłacamy licencje i pracujemy dla nich. Całkowite zawieszenie rozgrywek było nieoczekiwane i odbiło się mocno na większości zawodnikach - dodała 31-letnia reprezentantka Gruzji.

Czołowa setka rankingu ATP i WTA to tenisiści, którzy zdążyli już w czasie kariery zarobić wystarczająco dużo, by poradzić sobie z chwilową przerwą w grze. Dla pozostałych to trudny okres. Tenis - wbrew obiegowej opinii - nie jest dyscypliną wyłącznie bogatych sportowców. Oczywiście tacy zawodnicy jak Rafael Nadal, Novak Djoković czy Serena Williams są ustawieni do końca życia, ich rodziny także. Jednak ci mniej utytułowani mogą mieć problemy, bo mimo braku turniejów trzeba za coś żyć, a do tego utrzymać sztab trenerski i pokryć inne zobowiązania.

"Nikt o nas nie dba"

Shapatava powiedziała agencji PA, że petycja jest "sposobem na wysłuchanie" przez ITF, ATP i WTA. - Niżej sklasyfikowani tenisiści nie mają oszczędności i jest im bardzo ciężko. Zwykle zarabiają na boku, trenując, grając mecze w klubach, ale dziś większość państw im to ograniczyła. Nie ma możliwości uzyskania dodatkowego dochodu. Nikt o nas nie dba. Wciąż musimy płacić za wszystko co miesiąc - dodała.

Więcej o:
Komentarze (134)
Tenisistka apeluje do światowych władz o płatne urlopy. "Nikt o nas nie dba"
Zaloguj się
 • marian-pazdzioch-syn-jozefa

  Oceniono 31 razy 19

  To niech się wezmą do pracy. Nikt im nie będzie płacił pensji za klepanie piłeczki.

 • czerwoneoczykoguta

  Oceniono 20 razy 16

  markety przyjmują do pracy, szpitale i firmy sprzątające również. może już czas zrobić coś pożytecznego dla społeczeństwa?

 • g96

  Oceniono 19 razy 15

  Świetne, świetne. Na prawdę każdy powinien dostać zasiłek na przetrwane. Tenisistki też. A po pandemii wszystko wróci do normy? Tzn. pielęgniarki, kasjerki, sanitariusze, ratownicy medyczni itd. którzy teraz narażają życie, później będą ledwo zarabiać na swoje przetrwanie a sportowcy - tenisiści, piłkarze będą srali kasą, kupowali hotele, jachty, apartamenty? Chyba coś tu nie jest po kolei. Sie pani Sofia zastanowi. Czasu jest trochę.

 • o.n

  Oceniono 14 razy 12

  "Najlepsi mają środki na utrzymanie przez KILKA MIESIĘCY" - no nie mogę to jakaś paranoja. Kilka czy kilkadziesiąt milionów wystarczy tylko na kilka miesięcy?

 • maxthebrindle

  Oceniono 14 razy 12

  'Nikt o nas nie dba. Wciąż musimy płacić za wszystko co miesiąc - dodała.'
  To całkiem tak, jak z milionami ludzi zarabiających nie na odbijaniu piłki przez siatkę, ale robiąc rzeczy nieco bardziej użyteczne - oni też stracili pracę, albo dostają głodowe zasiłki a także mają do płacenia co miesiąc górę rachunków...
  Może tenisiści, piłkarze i cała reszta cyrkowców powinna myśleć o jakichś regulacjach swoich dyscyplin zanim mleko się rozlało: może wypłaty najlepszych nie powinny być liczone w setkach, ale w dziesiątkach tysięcy euro/dolarów miesiecznie? Może każda nagroda powyżej pewnej kwoty bazowej winna być obciążana procentowa składką na fundusz dla wszystkich zarejestrowanych zawodników na trudne czasy, takie jak obecnie?

 • starsza10

  Oceniono 18 razy 12

  A kto ma dbać? Zawodowy sport jest wyborem, tak jak ukończenie studiów medycznych i praca lekarza. Za wybory się płaci, niekiedy wysoką cenę. Powinna pogadać z Jerzykiem z Szopy.

 • baby1

  Oceniono 13 razy 11

  Trzeba było oszczędzać, albo się ubezpieczyć, jak mówił jeden z lepszych premierów ostatniego 30 lecia.

 • roki4

  Oceniono 15 razy 11

  Tenisista/tka to chyba jest na samozatrudnieniu, o ile się nie mylę.To mniej więcej tak, jakby przykładowo sprzedawca okien chciał urlop płatny od swoich klientów...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX