MKOl ma pomysł na nowy termin igrzysk. Zmienią dotychczasową tradycję?

Igrzyska olimpijskie w Tokio zostały przełożone na przyszły rok. Jak zdradził szef komitetu organizacyjnego igrzysk, Yoshiro Mori, igrzyska najprawdopodobniej zostaną zorganizowane między czerwcem, a wrześniem.

Koronawirus sparaliżował świat sportu. Odwołano wiele wydarzeń, zawieszono rozgrywki sportowe. Na przyszły rok przeniesiono m.in. mistrzostwa Europy w piłce nożnej i letnie igrzyska olimpijskie w Tokio. Międzynarodowy Komitet Olimpijski początkowo zapewniał, że igrzyska odbędą się zgodnie z terminem (od 24 lipca). Premier Japonii Shinzo Abe przekonał jednak szefa MKOI Thomasa Bacha, by przełożyć IO na 2021 rok. 

Zobacz wideo Igrzyska w Tokio przełożone. Jak komentowana jest ta decyzja?

Igrzyska odbędą się latem? 

Nowy termin igrzysk ma zostać podany w najbliższych tygodniach. W grę wchodzi wiosna lub lato przyszłego roku. Szef komitetu organizacyjnego igrzysk, Yoshiro Mori, uważa, że zawody powinny się odbyć latem. - Musimy myślec o okresie czerwiec - wrzesień. Mam nadzieję, że niebawem podejmiemy decyzję - przyznał, wykluczając przy tym termin wiosenny z względu na wysokie temperatury panujące wtedy w Japonii. Dotychczas igrzyska olimpijskie odbywały się głównie na przełomie lipca i sierpnia, choć zdarzały się również inne terminy powodowane np. dopasowaniem zawodów do bardziej umiarkowanej pogody.

Najważniejsza impreza sportowa na świecie została przełożona z powodu pandemii koronawirusa. Sparaliżowane zostały m.in. kwalifikacje olimpijskie w wielu dyscyplinach (np. golf, tenis, tenis stołowy, piłka ręczna, wioślarstwo). 

Więcej o: