Oficjalnie: koniec sezonu! PlusLiga została bez mistrza Polski. Chemik zwycięzcą LSK

"Sezon w rozgrywkach zarządzanych przez Polskę Ligę Siatkówki - PlusLidze, Lidze Siatkówki Kobiet oraz Krispol 1. Lidze - nie zostanie dokończony" - poinformowała w komunikacie Polska Liga Siatkówki S.A. W ligowych rozgrywkach mężczyzn nie zostanie wyłoniony mistrz Polski, a u kobiet został nim Chemik Police.

"Wydanie takiej decyzji poprzedziło posiedzenie Rady Nadzorczej PLS S.A., które przeprowadzono drogą elektroniczną. Wcześniej odbyły się także konsultacje z przedstawicielami akcjonariuszy spółki" - czytamy w oświadczeniu wydanym przez PLS. Decyzje spowodowały szereg postanowień. 

Zobacz wideo Top 5 asyst Polaków w sezonie 19/20 [ELEVEN SPORTS]

Chemik Police mistrzem Polski siatkarek, u mężczyzn bez medali

W PlusLidze nie będzie mistrza Polski. Ostateczna kolejność sezonu zostanie ustalona według zdobytych punktów w fazie zasadniczej, do momentu jej wstrzymania. Pierwsze miejsce przypadnie zatem Grupie Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, drugie Vervie Warszawa ORLEN Paliwa, a trzecie PGE Skrze Bełchatów. Te drużyny mają walczyć w Lidze Mistrzów w kolejnym sezonie. Kwestia spadków zostanie rozstrzygnięta w dużej mierze przy uwzględnieniu licencji klubów, które będą się ubiegały o grę w PlusLidze. O miejsce rywalizowały Stal Nysa i BBTS Bielsko Biała, które zostaną poddane audytowi. Jeśli wśród nich nie zostanie wyłoniony uczestnik sezonu 2020/2021, zostanie nim teoretyczny spadkowicz, BKS Visła Bydgoszcz, która według aktualnych ustaleń straciła status drużyny grającej na najwyższym poziomie rozgrywkowym.

Inne rozstrzygnięcia Rada Nadzorcza PLS poczyniła w stosunku do klubów Ligi Siatkówki Kobiet. Mistrzem Polski został Chemik Police. Srebrny medal przypadł Developresowi SkyRes Rzeszów, który podobnie jak złote medalistki zagra w kolejnym sezonie w Lidze Mistrzyń. Brąz przypadł ŁKS-owi Commercecon Łódź. Ustalono - podobnie jak w PlusLidze - że tymczasowym spadkowiczem zostaje Wisła Warszawa. O miejsce w LSK będą się ubiegać Joker Mekro Energoremont Świecie i UNI Opole. 

Zagumny: To były konieczne decyzje

- To były bardzo trudne, ale konieczne decyzje - mówił Paweł Zagumny, prezes zarządu Polskiej Ligi Siatkówki S.A. - W trosce o bezpieczeństwo graczy, pracowników klubów i całego naszego środowiska musieliśmy je podjąć. Mam nadzieję, że spotkają się ze zrozumieniem. W tym momencie dziękuję naszym wszystkim sponsorom oraz partnerom za okazywane nam zrozumienie i wsparcie, graczom i klubom za bardzo emocjonujący sezon. Liczę, że wkrótce wszyscy w zdrowiu spotkamy się w naszych halach, w walce o medale i przy wsparciu najlepszych kibiców świata - dodawał cytowany w komunikacie PLS. 

Więcej o: