Sport.pl

PKOl apeluje do organizatorów igrzysk. "Nie można dłużej czekać z decyzją"

Polski Komitet Olimpijski zaapelował do organizatorów letnich igrzysk olimpijskich w Tokio o przełożenie imprezy z uwagi na pandemię koronawirusa. - Nie można dłużej czekać z podjęciem decyzji czy igrzyska odbędą się w zakładanym, czy innym terminie. Ta niepewność zbyt mocno odbija się na naszych sportowcach - powiedział prezes PKOl, Andrzej Kraśnicki.

W niedzielę Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOI) pierwszy raz przyznał, że rozważa zmianę terminu tegorocznych letnich igrzysk olimpijskich w Tokio. MKOI zapewnił, że nie myśli o odwołaniu igrzysk, lecz jedynie ich przesunięciu. I dał sobie cztery tygodnie na konsultacje ze swoimi partnerami i sponsorami przed podjęciem ostatecznej decyzji. A presja na przełożenie igrzysk jest coraz większa, ostatnio nawet prezydent USA Donald Trump sugerował, że igrzyska nie powinny odbywać się w pierwotnym terminie (od 24 lipca do 9 sierpnia).

Zobacz wideo Koronawirus zatrzymał świat sportu. Jakie wydarzenia odwołano?

Kilkanaście godzin po komunikacie MKOI komitet olimpijski Kanady oświadczył po konsultacjach z władzami tego kraju, że nie wyśle sportowców na igrzyska, jeśli te nie zostaną przełożone na 2021. Australijczycy z kolei przyznali, że podczas pandemii nie są w stanie wyłonić reprezentacji do Tokio. Kwalifikacje olimpijskie w wielu dyscyplinach zostały sparaliżowane przez koronawirusa. Polski Komitet Olimpijski także zwrócił na to uwagę. 

Apel PKOI: Nie można dłużej czekać z decyzją ws. igrzysk

- Apelujemy do Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego o zmianę terminu i jak najszybszą decyzję w sprawie Igrzysk Tokio 2020. W związku ze zmieniającą się sytuacją - wprowadzeniem stanu epidemii w Polsce i rosnącą liczbą zakażeń wirusem SARS-CoV-2 - polscy sportowcy mają coraz bardziej ograniczone możliwości treningowe, odwoływane są kwalifikacje olimpijskie i panuje zbyt duża niepewność - czytamy w komunikacie PKOI. 

- Najważniejsze jest zdrowie i bezpieczeństwo zawodników oraz jasne zasady rywalizacji. Sytuacja zmienia się z dnia na dzień. Nie można dłużej czekać z podjęciem decyzji czy igrzyska odbędą się w zakładanym, czy innym terminie. Ta niepewność zbyt mocno odbija się na naszych sportowcach, odbiera im spokój i zaburza przygotowania - powiedział szef PKOl, Andrzej Kraśnicki.

Więcej o:
Komentarze (6)
PKOl apeluje do organizatorów igrzysk. "Nie można dłużej czekać z decyzją"
Zaloguj się
 • inv28

  Oceniono 2 razy 2

  Sport: ME 2020 przesunięte, Olimpiada też prawdopodobnie nie odbędzie się w terminie. Odwołane mecze.
  Religia: Dyspensa na nieobecność w mszy, święcenie jajek odwołane
  Kultura: Odwołane festiwale filmowe, koncerty, przeglądy piosenki. Zamknięte muzea, kina i teatry
  Turystyka: granice zamknięte, schroniska i hotele też nieczynne.
  Służba zdrowia: odwołane badania okresowe i planowe operacje. Zamykają się gabinety stomatologiczne.
  Nauka: Zamknięte szkoły, uczelnie
  Gospodarka: zamykane zakłady.
  Gastronomia: Zamknięte puby, restauracje i kawiarnie.
  Rekreacja: Zamknięte baseny, fitness kluby, siłownie.
  Odradza nam się wychodzenie z domów, a PIS...planuje wybory!.
  Dla Jarosława Kaczyńskiego nie liczy się gospodarka, zdrowie Polaków, ani ich bezpieczeństwo (w tym również finansowe).
  Dla niego liczy się tylko WŁADZA.
  Ten człowiek, nie ma przyjaciół, rodziny, nie uprawia żadnego sportu, nie łowi ryb, ani nie zbiera grzybów.
  Nie wyjeżdża za granicę, nie pływa na żaglach, ani w kajaku. Nie ma nawet działki, ani roweru.
  Jego jedyną pasją jest WŁADZA, i dla tej pasji gotów jest poświęcić resztę.

 • stagrz20

  Oceniono 1 raz 1

  Dziadki z MKOl mają gdzieś zdrowie ludzi. Dla nich liczy się tylko KASA.

 • kubatemp

  Oceniono 1 raz 1

  Wioślarze i żeglarze wypłyną w kwietniu. Biegacze i chodziarze niech już wychodzą omijając skupiska ludzkie. Sporty zespołowe na statki. Kwarantanna odbyta, festiwal koksownictwa zgodnie z planem. Śmichy hi-hy ze sportowców poprawiają nastrój sfrustrowanych inteligentów, ale naprawdę niski poziom intelektualny reprezentują władze tego cyrku. Zaprzeczanie w żywe oczy oczywistym faktom, jak doping i korupcja, nie pozostaje bez efektów. Pozdr. Kuba Templewicz, gdzieiegdzie jako Forex Gump

 • princepinot

  Oceniono 1 raz 1

  Igrzysk nie bedzie, Kanada juz poinformowala mkol ze nie bedzie uczestniczyla w igrzyskach jezeli te nie beda przesuniete. Mozna bez kanady, ale watpie.

 • biesczad1

  Oceniono 1 raz 1

  Nie rozumiem: skoro wybory prezydenckie mają się odbyć w czasie, kiedy u nas będzie szczyt zachorowań, to dlaczego Igrzyska Olimpijskie nie mogą się odbyć w sierpniu - why???

 • krzysztof_ptk

  0

  Polski Komitet Olimpijski zaapelował do organizatorów letnich igrzysk olimpijskich...
  Apelują do państwa, które wydało "10 miliardów dolarów" na organizację aby przemyślało swoją decyzję...Ale czemu EU nie mówi jednym głosem? To nie jest olimpiada w Moskwie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX