Premier Japonii spokojny o los IO w Tokio. "Pokonamy wirusa"

Premier Japonii - Shinzo Abe - zapowiedział, że Igrzyska Olimpijskie w Tokio odbędą się w terminie i bez przeszkód. Zaplanowane są one na dni od 24 lipca do 9 sierpnia.

Koronawirus torpeduje rozgrywki sportowe w Europie i na całym świecie. Z jego powodu zawieszono niemal wszystkie ligi w Europie, do odwołania zawieszone zostały też rozgrywki NBA i NHL w Ameryce Północnej.

Zobacz wideo Ekstraklasa została zawieszona. "Dobrze, że piłkarze zaprotestowali"

Mimo pandemii premier Japonii - Shinzo Abe - zapewnił, że Igrzyska Olimpijskie w Tokio odbędą się w terminie i bez przeszkód. Abe zapewnił o tym na konferencji prasowej w Tokio, którą zwołał po rozmowie telefonicznej z prezydentem USA - Donaldem Trumpem. To on niedawno zaapelował na Twitterze, by rozważyć przełożenie lub nawet odwołanie IO z powodu koronawirusa.

- Pokonamy rozprzestrzenianie się wirusa i zorganizujemy Igrzyska - powiedział Abe podczas konferencji prasowej w Tokio i podkreślił, że możliwość odwołania lub przełożenia IO w ogóle nie była poruszana w czasie jego rozmowy z Trumpem.

Abe stwierdził, że w porównaniu np. do Włoch, Hiszpanii czy Korei Południowej, Japonia ma niski odsetek zakażeń koronawirusem. Premier kraju zapewnił, że nie ma potrzeby wprowadzania w nim stan kryzysowego. Według informacji japońskich mediów liczba zakażeń koronawirusem w kraju wynosi 1443. Z jego powodu odnotowano 28 zgonów.

Sztafeta ze zniczem olimpijskim, która przemieszczała się przez Grecję, została już zatrzymana. W Japonii miała się ona rozpocząć za dwa tygodnie w prefekturze Fukushima.