Oficjalnie: Giro d'Italia przełożone! Stan wyjątkowy na Węgrzech

RCS Sport, organizator kolarskiego Giro d'Italia, poinformował oficjalnie, że tegoroczna edycja wyścigu dokoła Włoch została przełożona. Powodem takiej decyzji jest brak możliwości wystartowania z Węgier, gdzie z powodu koronawirusa wprowadzono stan wyjątkowy.

Zgodnie z planem tegoroczne Giro miało się odbywać w dniach 9 - 31 maja i wystartować na Węgrzech. Organizatorzy pierwszych trzech etapów poinformowali jednak, że rezygnują ze współorganizacji wyścigu. - 12 marca komitet organizacyjny węgierskiej części Giro d'Italia ogłosił włoskim partnerom, że start Giro nie może odbyć się na Węgrzech. Plan jest taki, by wyścig rozpoczął się w naszym kraju w późniejszym terminie - napisał przedstawiciel węgierskiego rządu Mariusz Revesz.

Zobacz wideo Koronawirus paraliżuje świat sportu. Jakie imprezy odwołano?

W piątek organizatorzy Giro d'Italia poinformowali, że są zmuszeni przełożyć wyścig na późniejszy termin. - W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, rząd węgierski ogłosił stan wyjątkowy. Zabrania to organizacji imprez masowych. Z tego powodu start Giro d'Italia nie może odbyć się na Węgrzech w planowanym terminie. Wszystkie strony są zdecydowane współpracować, aby umożliwić start Giro d'Italia na Węgrzech w późniejszym terminie - zakomunikowano w oświadczeniu.

- RCS Sport [organizator Giro d'Italia - przyp.red.], uwzględniając sytuację międzynarodową i krajową, informuje, że start Giro d'Italia w 2020 roku zostaje przełożony. Nowy termin zostanie ogłoszony nie wcześniej niż 3 kwietnia, po konsultacjach z przedstawicielami rządu włoskiego, lokalnymi władzami oraz włoskimi i międzynarodowymi instytucjami sportowymi - dodano.