Gelsenkirchen - Arena auf Schalke

Stadion był pierwszą gotową areną mundialu jaką Niemcy oddali do użytku. Nowoczesny obiekt, na którym swoje mecze rozgrywa Schalke 04 Gelsenkirchen, ma sztuczną, wysuwaną nawierzchnię, otwierany dach i ruchomą trybuną. W dniu oddania do użytku w 2001r. okrzyknięty został najnowocześniejszym stadionem świata!

1lipca 2005r. Schalke podpisało 2,5-letnia umowę sponsorską z producentem piwa - firmą Veltins i nazwa obiektu zmieniła się z Arena auf Schalke na Veltins-Arena.

Uroczyste otwarcie w Gelsenkirchen odbyło się 13 sierpnia 2001r. i wtedy dzięki nowoczesnym elementom obiekt był, obok japońskiego Sapporo Dome i holenderskiego Gelredome (stadion Vitesse Arnhem), uznany jednym z najnowocześniejszych na świecie. UEFA opiniując wielofunkcyjną Arenę przyznała jej 5 gwiazdek, choć dodała, że obiekt wypełnia więcej wymogów niż ustalone kryteria! Można więc przyjąć, że stadion zalicza się dziś do ekskluzywnego grona "6-gwiazdkowców". W nagrodę za pracowitość i oryginalność UEFA przyznała Arenie auf Schalke finał Ligi Mistrzów, który odbył się 27 maja 2004r.

Mieszczący ponad 61 tys. osób stadion w czasie koncertów może przyjąć nawet 70 tys. fanów takich gwiazd jak Bon Jovi, Robbie Williams czy Bruce Springsteen. Poza koncertami odbywają się tu także zawody biathlonowe, kongresy partii politycznych, a nawet śluby. Na tego typu okazje murawa wysuwana jest na zewnątrz.

Poza ruchomym dachem tak jak i na Commerzbank Arena we Frankfurcie wrażenie robi wiszący nad boiskiem "videocube". Ważący ponad 30 ton sześcian multimedialny w czasie meczów stanowi doskonałe źródło informacji, a podczas koncertów służy jako uzupełnienie do 4 telebimów należących wtedy do występujących artystów. Ruchomą Trybunę Południową przed koncertem można usunąć, by zrobić miejsce dla sceny.

Koszt budowy tego piłkarskiego cacka pochłonął 191 mln euro, a cała suma pochodziła od prywatnych sponsorów.

Co ciekawe Arena auf Schalke jest drugim, po Camp Nou w Barcelonie, stadionem, który ma własną ekumeniczną kaplicę, w której odbywają się nabożeństwa, śluby i chrzty. Jest on zamykana wtedy gdy gra Schalke. Wszystko po to, żeby goście nie przychodzili tam modlić się w ... sprzecznych intencjach.

Poza kaplicą stadion w Gelsenkirchen ma także własną walutę! W celu ułatwienia życia kibicom i sprzedawcom prowadzącym działalność handlową na terenie obiektu, wprowadzono specjalną kartę chipową, którą ładuje się przy wejściu na stadion. Jednostką płatniczą jest Knapp, czyli w niemieckim języku nie kto inny jak ... górnik, który ukończył praktykę zawodową.

Adres: Ernst-Kuzorra-Weg 1, 45891 Gelsenkirchen

Wymiary boiska: 106 m x 70 m

Miejsca siedzące: 48,426

Loże VIP-ów: 2,320

Punkty gastronomiczne: 100

Internet: Veltins-Arena

Dojazd w Gelsenkirchen

Tramwaj: z dworca kolejowego (dolny poziom) linia 302 w kierunku Gelsenkirchen-Buer, przystanek Arena auf Schalke

Samochód: autostrada A2, zjazd Gelsenkirchen-Buer

Jeden bilet umożliwia poruszanie się po całym Zagłębiu Ruhry i korzystanie z wszystkich środków komunikacji. Bilet jednorazowy kosztuje od 1,10 euro do 8,25 euro. Jednodniowy bilet to wydatek rzędu 7 - 19,30 euro, a tygodniowy 16,15 - 32,55 euro.

Źródło: "Mundial 2006 - Przewodnik dla kibica", Wydawnictwo Pascal